Повечето акции завършиха без промяна или с леки повишения в сряда, след като ФЕД обяви, че регионалната икономическа активност значително се е подобрила в сравнение с последните данни от месец октомври. Централната банка обяви, че потребителите са увеличили разходите си, въпреки че безработицата и търговията с недвижими имоти остават все още слаби. Dow Jones Industrial Average се понижи с 19 пункта след като спечели 162 точки през първите два дни от седмицата. Докладите на анализаторите относно банковия сектор засегнаха финансовите акции, докато резкият спад в цената на петрола натежа върху енергийните компании.

Bank of America Corp.'s обяви след затваряне на пазара, че планува да изплати 45 млрд. долара от помощите, отпуснати й от правителството, като тази новина може да се отрази позитивно върху търговията в четвъртък. За целта банката възнамерява да използва 26.2 млрд. долара от наличните си средства и да набере останалите 18.8 млрд. чрез продажба на ценни книжа. По време на редовната търговия акцията загуби 1.5% до 15.65 долара, но след обявяване на новината в часовете извън редовната търговия тя се повиши с 2.5% до 16.04 долара.

Смесените данни от пазара на работна сила бяха основната причина за слабата търговия. Националният доклад на компанията, специализирана в проучвания в трудовата сфера ADP (Automatic Data Processing), относно нивото на безработицата показа, че частните компании са освободили 169 000 работни места през ноември по-малко, отколкото през октомври, но данните са по-лоши от очакваните 160 000. Това е осми пореден месец, през който показателят отбелязва спад.

Докладът на ADP не ни дава представа за цялата икономика, но в повечето случаи се счита за добър индикатор за това, какво ще покаже правителственият месечен доклад, който по традиция се очаква да бъде обявен в петък. Икономистите очакват нивото на безработицата да остане без промяна на 10.2% през ноември. Инвеститорите са съсредоточени върху пазара на труда, който остава слаб, въпреки признаците на живот в преработващата промишленост, жилищния сектор и други сектори на икономиката.

Също така вчера повишаващият се долар охлади предварително пазара. Инвеститорите се опитват да определят дали големите печалби на фондовата борса от началото на март са оправдани с подобряване на икономиката или са прекалени. За девет месеца S&P 500 се е повишил с 64%.

Анализаторите се притесняваха, че зараждащото се възстановяване може да бъде засегнато от икономическите проблеми отвъд океана, от грешни стъпки на правителство или в резултат на движението на долара.

Dow се понижи с 18.90 пункта, или 0.2%, до 10.452.68 точки, отдръпвайки се от 14-месечния си връх, достигнат във вторник. Standard & Poor's 500 остана почти без промяна на 1.109.24 пункта, а технологичният Nasdaq composite се повиши с 9.22, или 0.4%, до 2.185.03 пункта.

През вчерашната търговия златото се повиши до рекордните 1.218.40 долара за тройунция, преди да завърши на 1.213 долара. Петролът падна с 1.77 долара до 76.60долара за барел на New York Mercantile Exchange след като Министерството на енергетиката заяви, че търсенето на бензин е намаляло през предходната празнична седмица.

Таня Атанасова, инвестиционен консултант, Global Markets Ltd. Използвани са публично достъпни източници на информация