След седмица на предпразничен възход, пазарът изглежда се уплаши от набраната инерция и потърси повод да направи крачка назад в първия работен ден след 4 юли. Основен мотив на инвеститорите да се отърсят от оптимизма бе новината, че рейтинговата агенция Moody's Investors Service е понижила оценката си за португалския дълг от Baa1 до Ba2. Въпреки че търговските отношения между европейската държава и САЩ не са особено оживени, страхът, че гръцката криза може да се окаже заразна, намали апетита на купувачите на ценни книжа.

В допълнение американската икономика продължава да дава противоречиви сигнали за своето съживяване. По-добрите от очакваното данни за индустриалната продукция подкрепиха котировките в петък, но началото на тази седмица бе открито с разочароваща статистика за отправените към американските фабрики поръчки. Индексът, изготвян от министерство на търговията, се покачи с 0.8% през май, докато анализатори очакваха повишение от поне едно на сто.

След по-малко от седмица обаче можем да очакваме вълна от добри новини, като на 11-ти юли най-големият алуминиев производител в света Alcoa Inc. ще открие сезона на финансовите отчети и ще обяви резултатите си за шестмесечието.

Според разгласените до момента прогнози, инвеститорите имат право да се надяват, че публичните дружества ще имат с какво да ги зарадват.

Евентуалните приятни изненади обаче все още остават в областта на очакванията, а засега страховете от гръцка зараза и тревогите, че американската икономика ще забави възстановяването си, надделяха. Дори възходът на енергийните компании, подкрепен от поскъпването на петрола, не успя да наклони везните достатъчно и борсовите индекси отбелязаха спад за деня.

Индексът S&P 500 се сви с 0.1% до 1 337.88, след като миналата седмица успя да отбележи най-големия си скок от юли 2009 г. насам - 5.6%. Индексът Dow Jones Industrial Average загуби 12.90 пункта, или 0.1%, и затвори на 12 569.87.

Сред най-слабо представилите се индустрии е финансовият сектор, като бенчмарк показателят KBW Bank Index падна с 1.2%, а 22 от общо 24-те позиции, включени в него, отчетоха понижение на котировките. Акциите на Bank of America поевтиняха с 0.8% до 11 долара, а най-големият ипотечен заемодател в САЩ - Wells Fargo & Co., регистрира спад от 0.9% до 28.42 долара. Акциите на Regions Financial Corp. изгубиха 2.1% от стойността си и вече се продават по 6.17 долара.

Разочарование за инвеститорите поднесе и гигантът General Electric, чиито дялове се обезцениха с 0.8 на сто до 19.04 долара.

Освен банките, сред най-слабо представилите се сектори бяха производството и застраховането.

S&P 500 Insurance Index, включващ 22 позиции, се сви с 1.1%. Най-значимо поевтиняване отбеляза MetLife Inc., които загубиха 1.5% от стойността на акциите си до 43.72 долара и Genworth Financial Inc., които регистрираха понижение от 2.7% до 10.28 долара.

Двете дружества са сред групата на деветте компании, разследвани от главния прокурор на Ню Йорк Ерик Шнайдерман в подозрение, че не обслужват адекватно случаи на непотърсена собственост.

Все пак, добри новини не липсваха дори в „махмурлийското настроение" след трите почивни дена.

Акциите на енергийните компании се възползваха от 2.1% скок на петрола, който достигна тримесечен рекорд от 96.89 долара на барел. Книжата на Marathon Oil поскъпнаха с 3.4% до 34.07 долара, а на Peabody Energy - с 2.2 на сто до 60.69 долара. От позициите, включени в Dow Jones Industrial Average, най-значимо повишение бе отбелязано при втория по големина енергиен гигант в САЩ - Chevron Corp. Неговите дялове се покачиха с едно на сто до 105.12 долара.

Две глобални икони от различни сфери на икономиката също предложиха повод за радост на инвеститорите. Най-голямата интернет търсачка в света Google Inc. регистрира повишение на котировките си от 2.2% до 532.44 долара, а акциите на General Motors Co. се вдигнаха с 0.9% до 30.86 долара.

Източник: Глобал Маркетс