ОПЕК губи възможността да влияе върху цените на петрола по света. Това е изводът на пазарните експерти след катастрофалното заседание на Картела вчера във Виена. Те очакват увеличението на цените на петрола да продължи.

Очакваше се, че страните от ОПЕК ще увеличат квотата за добив с 1.5 млн. барела петрол, но в крайна сметка консенсус не бе постигнат. За са били Саудитска Арабия, Кувейт и Обединените арабски емирства. Против - Иран, Ирак и Венецуела. Страните членки на организацията за първи път от 20 години не успяха да се споразумеят помежду си.

Заседанието премина в напрегната атмосфера, съобщават наблюдатели. Това бе потвърдено и от министъра на петрола на Саудитска Арабия Али Наими, който каза, че това е „една от най-тежките срещи, която се е провеждала някога".

Неспособността на ОПЕК да постигне консенсус и отстъплението от блока на страните от Персийския залив нарушава основните правила на Картела. „Това е краят на системата на квотите", заяви един делегат.

„Това те кара да се замислиш защо никой вече не иска да се присъедини към ОПЕК", коментира Доминик Чиричела от Нюйоркския институт за енергетика. - „Защо членовете трябва да плащат милиони за участието си в организацията и да ходят на тези срещи, въпреки че решенията, взети там, нямат никакво значение?".

Експерти, запитани от WSJ, смятат, че в резултат от проваленото заседание разногласията между Саудитска Арабия и Иран ще се засилят, а това окончателно ще постави под съмнение способността на участниците да влияят върху цените на петрола.

Експерти, запознати с подробностите от срещата, смятат, че сега Саудитска Арабия може едностранно да увеличи собственото си производство на петрол с 1 млн. барела дневно, което ще надхвърли заявената квота от 8 млн. барела на ден.

По-рано беше съобщено, че ОПЕК е загрижен за ситуацията с доставките на петрол от Либия, която разполага с най-големите запаси в Африка (около 42 млрд. барела) и до началото на вътрешния конфликт осигуряваше 6-8 процента от добива на организацията и около 2% от световния износ. Според Международната агенция по енергетика, заради военните действия в Либия, доставките на ОПЕК са паднали с 1.3 млн. барела на ден.

Квотата на ОПЕК за последен път бе променена в началото на 2009 г. в посока намаляване на добива с 4.2 млн. барела (около 5% от световното дневно потребление).

МАЕ предупреди през април , че ако петролните котировки се стабилизират на по-високи нива, това ще има отрицателно въздействие върху световната икономика и тя ще се възстанови от кризата значително по-бавно от планираното. В началото на 2011 г., бившият министър на петрола на Саудитска Арабия Заки Ямани заяви, че заради заплахата от политическа нестабилност, цената на петрола може да скочи до 200-300 долара за барел.

Решението на ОПЕК да запази квотата непременена вчера също доведе до ръст на цената-фючърсите на сорта Брент нараснаха с 3.5%, до 118 долара, а тези на щатския лек суров петрол поскъпнаха с1.7%, до 100.74 долара за барел, като повишението продължи и в четъртък.

САЩ разпечатват резервния си фонд?

На този фон американският президент Барак Обама може да нареди„разпечатване" на резервния петролен фонд на САЩ , както обяви говорителят на Белия дом Джей Карни.

Използването на стратегическите резерви среща подкрепата на демократите в Сената. В писмо до президента сенаторът Джей Рокфелер призова към тази стъпка, заявявайки, че използването на резервите има за цел да предпази страната от евентуален недостиг на петрол.

Стратегическият резерв от петрол в САЩ е създадена през 1975 г. след световната енергийна криза. Сега в естествени подземни резервоари - солните легла на Тексас и Луизиана, се съдържат 727 млн. барела.

Другият печеливш от ситуацията ще бъде Русия, на която светът ще разчита за бързо увеличение на производството.