Анализаторите от Уолстрийт предвидили наблюдаваното рали през първия месец от новата година са дори по-оптимистично настроени за развиващите се пазари и виждат добри възможности във фондовете базирани на индексите на развиващите се страни.

Те подчертават, че тези ETF-фондове се представят по-добре от щатските пазари от началото на годината, на фона на признаците за подобрение на състоянието на глобалната икономика. Тези фактори се очаква да продължат.

Някои анализатори наблягат, че индексите на развиващите се страни са с по-ниски финансови оценки от тези на развитите и затова заслужават повече внимание.

„Развиващите се пазари се отличават с по-голям ръст на икономиката, по-ниска задлъжнялост и по-добри демографски фактори от развитите страни. Поради тази причина може да се очаква те се търгуват с премия спрямо развитите такива, но това не е така“, пише Скот Барбър от финансовото издание Reuters.

Стратези от всички големи банки захвърлят „мечите си нагласи“, след най-доброто от 1994 година насам представяне на световните индекси и ръстът от над 7% на валутите на развиващите се страни.

Индексите, следящи представянето на тези пазари, като Vanguard Emerging Markets и iShares MSCI Emerging Markets са се повишили с над 13% от началото на годината, което е над два пъти повече от представянето на широкия S&P 500.

Една от причината за добрите нагласи на анализаторите е схващането, че Китай е избегнал сериозно забавяне на икономиката си, въпреки кризата, която тресе Европа.

Въпреки това обаче, все още има анализатори, които не са толкова положително настроени за икономиката на Китай и прогнозират „трудно приземяване на икономиката й през тази година.