Доларовият индекс се повиши за втори пореден ден преди данните за ръста на щатската икономика през първото тримесечие и заради спекулациите за постепенно орязване на стимулите от страна на Фед.

Зелените пари запазиха повишението си спрямо еврото, като лихвите по държавните щатски облигации се повишиха до най-високата си стойност от една година насам. Австралийският долар поевтиня до най-ниската си стойност от октомври 2011 г., след като лихвената разлика с щатските облигации се понижи.

Йената поевтиня спрямо останалите основни валути, разменяйки се при нива от 102.30 рано тази сутрин спрямо долара. Най-ниската стойност, до която се понижи японската валута, бе при ниво от 102.50 йени за долар.

„Доларът е силен“, коментира Марито Уеда, управляващ директор в FX Prime Corp., цитиран от финансовото издание Bloomberg. Щатската икономика стабилно се възстановява и редукция в монетарните стимули започва да се вижда на хоризонта.

Еврото се търгува без съществена промяна спрямо долара при нива от 1.2860, след като вчера поевтиня с 0.6%.

Австралийският долар загуби 0.5% от стойността си до 95.60 щатски цента. Моментно валутата се понижи до 95.47 щатски цента, което бе най-ниската й стойност от 5 октомври 2011 г. насам. Нека да припомним, че австралийската валута влиза сред най-популярните валути за "carry trade".

Азиатските индекси върнаха част от спечеленото от по-рано през деня и индексът, следящ представянето им - MSCI Asia Pacific Index, завърши с повишение от 0.3%, на фона на по-ранния ръст от 0.7%.

Доходността на 10-годишните щатски облигации достигна 2.18% - ниво, невиждано от 5 април 2012 г.. Допълнителната доходност, която държателите на 10-годишни австралийски облигации получават над щатските, се сви до 1.16% или най-малко от ноември 2008 г. насам.

Очаква се щатската икономика да е нараснала с 2% през първото тримесечие на годината, на фона на свиването с 0.5% на икономиката на еврозоната. Японската икономика се очаква да се е повишила с 1.4% през същото тримесечие.

„Отказването от монетарните стимули от страна на Фед най-вероятно ще започне през септември или октомври“, според Боб Паркър от Credit Suisse Asset Management. „С навлизането в средата на следващата година паричните стимули най-вероятно ще са прекратени“, допълва още специалистът.

Фючърсите на суровия петрол се търгуват близо до най-високите си стойности от седмица насам при нива от 95 долара за барел заради очакванията за намаляване на запасите от суровината в САЩ.

Златото отбеляза известно поскъпване и спот-цената му е при нива от 1 386 долара за унция.