Азиатските индекси продължиха най-голямото си седмично повишение от август 2007 година насам, след като еврото и петролът поскъпнаха на фона на очакваното изнасяне на план за намаляване на бюджетния дефицит от италианския министър-председател Марио Монти.

Индексът MSCI Asia Pacific се повиши с 0.2%, които добави към ръста си от 8% от изминалата седмица. Фючърсите на Standard & Poor’s 500 се повишиха с 0.8%.

Еврото се повиши до 1.3415, докато йената продължи да поевтинява спрямо повечето основни валути.

Петролът поскъпна за втори пореден ден до нива от 101.48 долара за барел с доставка през януари.

Монти се очаква да представи днес плана за намаляване на дълга на втората най-задлъжняла страна в еврозоната на законодателите.

„Всичко сочи, че нещо голямо ще се случи през тази седмица на срещата на европейските лидери“, според Кхон Го, стратег в ANZ National Bank Ltd. “В началото на седмицата най-вероятно ще видим продължаване на тенденцията към повишен рисков апетит“, допълва още анализаторът, цитиран от финансовото издание Bloomberg.

Китайският индекс Shanghai Composite отбеляза понижение през последните четири седмици и е с 16% спад от началото на годината. Индексът на промишлената активност в Китай се е понижил до 49.7 пункта през ноември, в сравнение с 57.7 пункта предходния месец, според изнесени официални данни в страната.

Еврото продължи първото си седмично повишение спрямо долара от месец насам. Движението на валутата през настоящата седмица изцяло ще се предопределя от случващото се в Европа и предстоящата среща на европейските лидери на 9 декември.

Междувременно Иран заяви, че цената на петрола може да стане 250 долара, ако върху страната бъде наложено ембарго. Страната добива около 5% от световния петрол по данни на ВР за изминалата година.