Азиатските индекси се повишиха, възстановявайки се от най-голямото си понижение от две седмици насам, след като по-добрите данни за промишленото производство в САЩ намалиха опасенията за забавяне на ръста на щатската икономика.

Акциите на Samsung Electronics Co., откъдето се очаква през следващата седмица да представят новия си модел Galaxy, поскъпнаха с 3%. Книжата на Toyota Motor добавиха 1.5% заради повишението на японските акции и поевтиняването на йената спрямо долара.

Индексът MSCI Asia Pacific се повиши с 1% до 137.05 пункта, увеличавайки ръста си за тази седмица до 1.3%. Индексът загуби 1.3% от стойността си вчера.

„В момента сме в относително оптимистично настроение за щатската икономика“, коментира Дейвид Касиди, стратег в UBS AG, цитиран от Bloomberg. “Инвеститорите се позиционират за подобряване на ръста на щатската икономика. Ръстът в печалбите също се подобрява и тези фактори ще са достатъчни, за да повишат пазара по-нататък през годината“, допълва още специалистът.

Японският Topix добави 1.7% към стойността си. Ръстът стана реалност след минутите от последната среща на централната банка на Япония. На нея някои от членовете призоваха финанансовата институция да даде разяснения, че в политиката на банката е отчетен спадът на БВП следствие на повишаването на ДДС-то в страната.

Йената поевтиня с 0.2% спрямо долара до 102.50 йени за долар.

Шанхайският индекс се повиши с 1%, а южнокорейският Kospi нарасна с 1.1%. Сингапурският основен индекс добави 0.6%, а тайванският претеглен индекс – 0.7% към стойността си.

От началото на годината до вчера широкият азиатски индекс се понижи с 4%. Той се търгува при съотношение цена-прогнозирана печалба от 12.7 спрямо 15.6 за широкия щатски индекс.

Фючърсите на S&P 500 се повишиха с 0.3% днес, след като вчера индексът завърши на положителна територия. Покупката на WhatsApp за 19 милиарда долара, направена от Facebook вчера, повиши спекулациите за нова вълна от сделки по сливания и поглъщания.