Азиатските индекси се възстановиха от петседмичното си дъно, а никелът се насочи към „бичи пазар“, след като данните за запасите на метала неутрализираха негативното въздействие на очакванията за санкции на Русия. Златото върна за втори пореден ден, преди Фед да стартира двудневната си среща относно паричната си политика.

Индексът MSCI Asia Pacific Index се повиши с 0.5%, нараствайки от най-ниското си затваряне от 7 февруари насам. Японският Topix нарасна с 1%, прекъсвайки четиридневния си спад. Фючърсите на щатския индекс Standard & Poor’s 500 се търгуват без съществено изменение в цената си.

„Най-вероятно позитивните настроения от азиатските пазари ще се прехвърлят и в останалите региони“, смята Митул Котеча, ръководител отдел международни пазари в Credit Agricole SA, цитиран от Bloomberg. “Инвеститорите продължават да са относително внимателни за случващото се в Украйна. Реакцията на Запада по отношение на санкции за Русия все още не са оказали значително влияние на пазарите“, допълва специалистът.

Японският Nikkei 225 се повиши с 0.9%, възстановявайки се от най-ниската си стойност от пет седмици насам. Йената, която подобно на златото се приема за „спасителен остров“ от инвеститорите, в моменти на криза поевтиня с 0.4% спрямо долара.

Златото с незабавна доставка се понижи до 1 360 долара за унция. Цената на благородния метал се повиши до 1 392.22 долара вчера, което бе най-високата му стойност от 9 септември насам, преди да се понижи с 1.2%. Среброто с незабавна доставка също отбеляза понижение, губейки 1% от стойността си до 20.98 долара за унция. Платината поевтиня с 0.5% до 1 459 долара за унция.

Руската рубла се търгуваше без ясна посока спрямо долара и в крайна сметка загуби 0.2% от стойността си до 50.61 рубли за долар в първия работен ден след проведения референдум в Крим през уикенда. От началото на годината руската валута е поевтиняла с 9.4% спрямо зелените пари.