Цената на петрола тип брент се очаква да се възстанови след най-лошото си тримесечие от 2008 година, вследствие на влизането в сила на европейското ембарго на иранския петрол и мерките на централните банки за възстановяване на световния ръст.

Спекулациите за намаляване на производството от страна на ОПЕК също се очаква да въздействат в посока на поскъпване на черното злато.

Брентът бе втората най-зле представяща се суровина между април и юни в индекса, следящ представянето на основните суровини.

Прогнозите на анализаторите в Bloomberg са, че цената на брента ще се възстанови до 114.50 долара за барел до третото тримесечие.

Прогнозите на специалистите от BNP Paribas SA, Deutsche Bank AG и Barclays Plc са за цени на брента от съответно 110, 115 и 121 долара.

Цената на петрола тип брент се понижи до 88.49 долара през миналата седмица.

„Налице е краен песимизъм по отношение на цените на петрола, които биха могли да бъдат оправдани при настоящите нива, само ако щатската икономика е в рецесия“, коментира Майкъл Люис, стратег по суровинните пазари в Deutsche Bank, цитиран от Bloomberg.

Перспективите за ръст в цените на петрола, вследствие на санкциите върху Иран, сочат готовността на Европа и САЩ да страдат от по-високи цени на петрола, но да се борят срещу ядрената програма на Иран.

Брентът поевтиня с 24% за тримесечието, приключило на 26 юни, до 93.02 долара за барел, което бе най-голямото му понижение от спада му с 54% през последните три месеца на 2008 година.

Само памукът е поевтинял с повече сред 24-те основни стоки в състава на индекса GSCI, като за посочения период той е поевтинял с 26%.

За сравнение индексът, следящ представянето на световните пазари MSCI World Index, се е понижил с 9.3% за същия период.

При цени на петрола брент от 90 долара за барел, ОПЕК се очаква да започне да понижава производството си.