Венецуелският президент Уго Чавез прогнозира, че цената на петрола може да продължа да се повишава при евентуални удари от страна на САЩ върху Иран.

Според Чавез, ако САЩ прояви "неблагоразумието" да нападне Иран, или Венецуела, цената на петрола няма да се повиши до 100 долара, а може дори да поскъпне до 200 долара, заяви президентът на Венецуела по време на неофициална среща на представители от ОПЕК в Саудитска Арабия.

Уго Чавез, който е един от най-върлите противници на администрацията на САЩ, вижда като възможна евентуална офанзива над Иран, като според него скритата причина остават петролните интереси на САЩ, а не толкова ядрената политика на Иран.

Отношенията между САЩ и Иран навлязоха в сериозна криза в резултат на нежеланието на Иран да се откаже от провежданата си ядрена политика, която според президента на Иран е насочена изключително към мирни цели.

Притесненията на САЩ и Международната Общност обаче, са че Иран използва ядрената си политика за "мирни цели", като параван за разработването на ядрено оръжие.

Търканията между двете страни бяха и в основата на силното повишение при цената на петрола от началото на годината.

Допълнително като към това се добави и ограничените възможности за повишение на производството на "черното злато" на фона на растящото му потребление идващо основно от развиващите се страни, като Китай и Индия, резултатът се изразява в наблюдаваните рекордни цени на петрола.

През изминалата седмица ценната суровина се повиши до нов исторически рекорд при ниво над 98 долара за барел, като все повече стават инвеститорите и анализаторите, прогнозиращи че скоро можем да станем свидетели и на нива от 100 долара за барел суров петрол.

Чавез призова още страните от ОПЕК да заздравят връзките помежду си и да използват "общ щит" срещу евентуални заплахи от страна на други страни към членовете на картела.

Повишаващото се геополитическо напрежение може да продължи да оказва силен възходящ натиск върху цената на петрола.

Много от пазарните наблюдатели очакват Иран, както и други страни членки на ОПЕК от арабския свят да използват производството на петрол, като "оръжие" срещу западните държави, чиито икономики почти изцяло са зависими от вноса на петрол.

Нарастват и спекулациите, че страните от ОПЕК няма да повишат производството си на следващото си заседание през декември, въпреки близките до ниво от 100 долара цени на петрола.

Някои анализатори изразиха вече и мнението, че страните от картела са загубили способността си да въздействат върху движението в цената на петрола в низходяща посока, на фона на ниските си възможности реално да увеличат производството си. И към настоящия момент страните от ОПЕК произвеждат над определените си производствени квоти.