За реанимиране на икономиките централните банки и правителства разгърнаха широкомащабни програми за парична подкрепа. По-добре инфлация, отколкото още една Голяма депресия. Високата инфлация е възможна и поради друга една причина - тя обезценява дълга, а правителствата на развитите държави ги понатрупаха в последно време. Дефолт или инфлация - изборът е очевиден, се казва в докладът „Дългфлация" на Morgan Stanley, пише руският „Ведомости".

Сегашната криза постави под съмнение много от предишните изконни догми, разсъждава съавторът на доклада Спирос Андреопулос. Въпросът е - длъжни ли са централните банки (независими от правителствата институции) да водят проинфлационна политика, за да помогнат на властите да обезценят своите дългове и сега този въпрос не може да се отклони без дискусии.

Днес обемът държавен дълг е сравним с периода на световните войни - по време на Втората световна война държавният дълг на САЩ надвишава 100% от БВП. Тогава икономиката успява да реализира високи темпове на икономически растеж. Днес обаче „ерозията" на държавния дълг, посредством бърз икономически растеж, е малко вероятна, се посочва в доклада.

За държавите инфлацията е далеч по-предпочитана от дефолта - с нея те могат да се справят по-бързо и без загуба на статут, разсъждава Алексей Моисеев от Ренесанс капитал. Докато не се появят неопровержими доказателства за стабилно нарастване на цените (в Европа цари дефлация, а в САЩ ръстът на цените е далеч под очакванията на аналитиците) ще продължат програмите по изкупуване на ипотечни книжа.

Налице е рискът от повтаряне на рецесията през 2010 г. „Ето защо не смятаме да отменим стимулите така бързо", цитира Bloomberg управителят на ФЕД в Бостън Ерик Розенгрен.

BoE продължава с програмата за изкупуване на облигации за 175 млрд. лири. Правителството на Китай съобщи за удължаване на стимулиращите мерки, макар ръстът за година на БВП от 7.7% за деветмесечието да надвишава прогнозите на чиновниците.

Натрупването на парична маса рано или късно ще доведе до инфлация и балон на стоковите пазари, е уверен Моисеев, а това може да е предпоставка за нова криза. „Засега няма нищо, което би ни предпазило от подобен сценарий", смята още той.