Късно снощи петролът и залатото регистрираха силен спад, след слухове, че Кадафи е застрелян. Златото спадна с повече от 20 долара до 1392 долара за барел, след като по-рано през деня се търгуваха на цена от 1417/18 долара, вследствие на паниката на пазара.

Фючърсите на американския лек суров петрол също отчетоха силен спад до 95 долара за барел, след като през деня удариха нов над двегодишен връх в 103.41 долара за барел. Априлските фючърси на петрола тим Brent пък качиха до нов над двегодишен връх към 119.79 долара за барел, преди да върне назад към 110 долара за барел.

Без да споменава Либия, МАЕ изчислява, че между 500 000 и 750 000 барела на ден от суров нефт, или по-малко от 1 процент от дневното потребление в световен мащаб, са отстранени "в момента" от пазара. Белият дом от своя страна заяви, че има капацитет да действа в случай на прекратяване на доставките на нефт, вследствие на размириците.

Според немската банка Deutsche Bank , нива на петрола над 120 долара за барел биха се явили като "точка на пречупване" за глобалния икономически растеж! Според Goldman Sachs пък нарушеният добив на петрол в Либия има потенциал да "погълне" около половината от допълнителен свободен капаците за добив на петрол на страните от ОПЕК.

Банката вярва, че сега са много високи рисковете за евентуално разпространение на "заразата" от Либия към други страни добиващи петрол в региона. Според банката Barclays Capital, няма да има спад на цените на петрола, ако ОПЕК не предприеме ясни мерки за повишение добива на "черното злато".

Тази сутрин лекият суров петрол се разменя на нива от 97.50/80 долара за барел, а златото се разменя в зоната 1405/06 долара за унция.

Отдел "Анализи валутни пазари", ФК "Логос-ТМ" АД