Еврото регистрира най-високата стойност си спрямо долара от една година насам, повишавайки се над 1.4900 долара за едно евро в ранния предиобед. Така единната валута затвърди ръста си от последните дни, след като късно снощи се разменяше на нива от над 1.4850 долара за евро.

Позитивизмът обхванал международните финансови пазари до голяма степен съдейства за поскъпването на еврото.

Днес фючърсите на щатските пазари отново са на положителна територия, като индексът на сините чипове Dow Jones все повече се приближава до заветните 10 000 пункта. Фючърсите се търгуват при ниво от 9 950 пункта, а на положителна територия са и тези на широкия S&P500.

До голяма степен слабостта на щатския долар, който поевтинява и спрямо останалите основни валути се предопределя от очакванията за силни финансови резултати на големите американски корпорации. Нека да припомним, че отчетният сезон в САЩ е в разгара си.

Надеждите, че ФЕД ще затегне монетарната си политика в близко бъдеще отслабнаха в понеделник, когато стартира и силното поевтиняване на щатската валута.

Много анализатори изказаха мнение, че централната банка на САЩ няма основание поне засега да повиши ОЛП и затова очакванията са за ново поскъпване на единната валута спрямо долара до нива от 1.50 долара за евро.

Апетитът за риск кара пазарните участници да залагат на по-високодоходни активи, като акции и суровини, за сметка на американската валута, която е считана за убежище при пазарна несигурност.

Инвеститорите ще следят внимателно финансовите отчети на компании като JPMorgan Chase и Goldman Sachs, които ще бъдат оповестени по-късно тази седмица.

Междувременно, поевтиняващият долар даде допълнителен тласък на цените на суровините, като тези на петрола и златото продължиха възходящото си движение. Петролът също се повиши до най-високата си за последната година стойност при ниво от над 75 долара за барел.

Добри новини дойдоха и от Китай, като изнесените данни за икономиката на страната посочиха най-малък спад на износа от девет месеца насам.

Положителното настроение се прехвърли и в Европа, като над процент до момента добавиха индексите на големите европейски пазари.

Естествено родните празари отново се разграничават от всеобщия позитивизъм, като индексите са на разнопосочна територия. На фона на повишение от 0.4% за SOFIX, широкият BG40 е със спад от 0.3%.