Фондовите борси в България и Румъния, както и останалите развиващи се борси могат да станат потенциален обект на поглъщане, след сключеното споразумение за коопериране между щатската фондова борса NYSE Group и Tokyo Stock Exchange.
Това сочат публикувани във финансовите медии анализи.

По-конкретно анализаторите прогнозират, че цели на поглъщане могат да станат борсите в България, Румъния, Чехия, Полша, Унгария и Австрия.

Така например към момента интерес към закупуване на Българска фондова борса са изявили виенската и гръцката фондови борси.

Фондовите пазари в региона привличат значителен инвеститорски интерес дори и на фона на това, че се определят като развиващи се и носят по-голям риск по всеобщо мнение.

Допълнително интересът към българската и румънската фондови борси от страна на международни инвеститори се предопределя и от значителното повишение на индексите на тези страни през изминалата година, както и от началото на настоящата година.

Към края на миналата година пазарната капитализация на Българска фондова борса е нараснала с 82%, спрямо началото на годината до 17 млрд. лева.

Пазарната капитализация на включените в SOFIX компании се е повишила към края на миналата година с 69.7% до 11 млрд. лева.

Към момента индексът SOFIX се е повишил с около 200% до нива над 1 340 пункта, спрямо нивата му от около 450 пункта в началото 2004 година.

Значително повишение е регистрирал и среднодневният оборот на борсата през последните две години.

Повишение през изминалата година и от началото на тази година отбелязват и румънските индекси, които достигнаха нови рекордни стойности в края на изминалата седмица.

Относително ниска обаче, остава капитализацията и на румънската борса, както и търгуваните там обеми, като капитализацията е в размер на около 24 млрд. евро, а оборотът на около 14 млн. евро на ден.

За последните две години пазарната капитализация на румънската борса е нараснала близо пет пъти.