Всичко е добре, щом свършва добре. Въпреки че във вторник щатският фондов пазар се гласеше да отбележи пореден ден от сериозен спад на бенчмарк индексите, настроението рязко се обърна в последния час от търговската сесия.

Доклад на „Файненшъл Таймс" разкри, че Европейският съюз търси начини да рекапитализира банките в региона. Според изданието, финансовите министри от еврозоната признали, че не са взели адекватни мерки да уверят пазарите, че заемодателите на Стария континент могат да издържат на сътресенията, причинени от бюджетната криза.

В същото време, бяха приети планове за спасяване на закъсалата Dexia. Лошите активи на френско-белгийския заемодател ще бъдат отделени в ново дружество, подкрепено от гаранции от двете правителства.

По-рано през деня инвеститорите не отделиха поглед от европейските си тревоги и посрещнаха вяло обещаващото изказване на шефа на Федералния резерв. Бен Бернанке обеща във Вашингтон, че централната банка „ще продължи да следи икономическото развитие отблизо и е готова да предприеме необходимите действия, за да окуражи по-силно възстановяване в контекста на ценова стабилност".

Пазарът, който обикновено е склонен да скача ентусиазирано при всеки слух за евентуални действия на Федералния резерв, този път реагира с умерено покачване, преди европейските тревоги да вземат връх и да върнат котировките в негативни територии. Едва надеждата, че крахът на Стария континент е ако не предотвратен, то поне отложен в бъдещето, успя да върне бенчмарк индексите отново нагоре.

Според биковете, обратът в настроението е предвидим, тъй като фондовият пазар вече е калкулирал в цените си най-негативните възможни сценарии, като се изключи широкомащабна катастрофа. Данни на Bloomberg например разкриват, че едва 7% от акциите, включени в S&P 500 са започнали деня с котировки, надвишаващи средната им цена за последните 200 дена.

Мечките от своя страна изказват съмнения, че ентусиазмът от последния час на търговската сесия във вторник е нещо повече от временно колебание и изтъкват, че европейските проблеми са далеч от решени, а макроикономически данни намекват, че глобалната икономика е на път към рецесия.

Поне що се отнася до търговията във вторник, инвеститорите внезапно решиха да се отърсят от параноята си и твърдо демонстрираха подкрепата си за лагера на оптимистите. В последните 50 минути от сесията, Standard & Poor's 500 скочи с 4.1%, съвземайки се от срив от 2.9 на сто.

Сред най-силно представилите се сектори за деня бе финансовият, който напоследък далеч не е фаворит на купувачите и наистина има какво да наваксва.

Индексът S&P 500 Financials, включващ банки, брокерски къщи и застрахователи, скочи с 6.5% в последните 40 минути от търговията. Индексът KBW Bank завърши деня с 4.5% ръст, след като се срина с 3.2 на сто по-рано през деня.

Акциите на Bank of America поскъпнаха с 4.2% до 5.76 долара, а на JP Morgan - с 6.6% до 30.26 долара - най-силното покачване от всички позиции, включени в Dow Jones Industrial Average. Лидер на S&P 500 пък се оказаха Morgan Stanley, със скок от 12 на сто.

Показателят Morgan Stanley Cyclical на компаниите, чието представяне е най-пряко зависимо от икономическия ръст, се повиши с 4.3 на сто. Dow Jones Transportation Average, който изпълнява сходна функция, завърши деня с 4.4% по-висока стойност от нивото си на затваряне в понеделник.

Дяловете от химическия гигант DuPont поскъпнаха с 4.5% до 40.23 долара, а компютърният властелин Hewlett-Packard напредна с 3.7% до 23.02 долара.

Не всичко в технологичния сектор обаче бе цветя и рози - пазарът се опасява, че Apple не са Apple без магията на Стив Джобс. Компанията представи новия си iPhone с подобрен процесор, на когото залага надежди да надделее на пазара над конкурентния Android на Google Inc. Инвеститорите обаче въздъхнаха разочаровано - „само това ли са скритите ви козове", и акциите на дружеството паднаха с 3.6% до 361.23 долара.

Показателят на Bloomberg, следящ авиокомпаниите в САЩ и включващ 10 позиции, напредна с 6.3%, след като AMR разпръснаха опасенията, че ще обявят банкрут. Allied Pilots Association обяви, че голям брой пилоти, които е трябвало да излязат в пенсия са решили да останат на работа, след като получили вътрешна информация за финансовото състояние на компанията. Акциите на дружеството възстановиха 21% от стойността си до 2.39 долара, след като се сринаха с 33 на сто в понеделник.

В крайна сметка, S&P 500 успя да приключи деня с 2.3% повишение до 1 123.95 долара, а Dow Jones Industrial Average напредна със 153.41 пункта, или 1.4%, до 10 808.71 пункта.

Технологично ориентираният Nasdaq Composite се вдигна с 2.95% до 2 404.82 пункта.

Търговията във вторник бе по-оживена от обичайното, като на пода на Нюйоркската фондова борса около 6.92 млрд. акции смениха притежателя си, при среднодневен обем на търговията за последната година от 4.35 милиарда.

Източник: Глобал Маркетс