Пазарът отрезвя от ентусиазираната си реакция на новината, че Барак Обама е одобрил двупартиен план за съкращаване на дефицита и повишение на тавана на разрешения щатски дълг.

Крайният срок за достигане на окончателното споразумение наближава, а все още предстои пакетът спасителни мерки да бъде гласуван. Затова в сряда инвеститорите предпочетоха да заложат на тактиката „ще изчакаме и ще видим", а фондовите индекси се колебаеха между позитивната и негативна територия.

Спадът в някои от сините чипове наклони в края везните и бенчмарк показателите в крайна сметка завършиха деня на загуба, като S&P 500 се понижи с 0.1% до 1 325.84 пункта, а Dow Jones Industrial Average се сви с 15.51 пункта, или 0.1%, до 12 571.91 пункта.

United Technologies бе една от компаниите, дръпнала индексите надолу, като книжата й поевтиняха с 1.8% до 87.22 долара. Купувачите се отдръпнаха от позицията след като стана ясно, че Boeing Co. са избрали конкурентен производител за двигателите на своя 737.

Само ден след като технологичният сектор бе в центъра на празненството, настроението се обърна. International Business Machines, които достигнаха рекордна цена във вторник, благодарение на силните си финансови резултати, „паднаха" с 0.8% в сряда до 183.65 долара.

Дяловете от Microsoft се търгуват с 1.7% по-евтино на 27.06 долара.

Yahoo! Inc., Altria Group Inc. и Johnson Controls Inc. също подхраниха съмненията на мечките.

Yahoo отбелязаха най-големия спад в S&P 500, като се сринаха със 7.6% до 13.48 долара. Най-посещаваният уеб портал в Щатите отчете финансови резултати, които разочароваха анализаторите.

Книжата на Altria Group Inc. поевтиняха с 2.4% до 26.37 долара. Производителят на тютюневи изделия обяви продажби от 3.88 млрд. долара, при средна прогноза на икономистите от 4.4 млрд. долара.

Въпреки че Johnson Controls се похвалиха с 21% покачване на приходите, а печалбата им на акция би с три цента над очакваните от анализаторите 53 цента, инвеститорите предпочетоха да останат предпазливи. Те си зададоха въпроса дали най-големият доставчик на автомобилни части ще успее да извлече достатъчни печалби през третото тримесечие от рекордните си продажби за 10.4 млрд. долара.

На фона на поевтиняването на книжата на IBM и Microsoft, Apple като самотен войн се опита да защити технологичния сектор, но въпреки убедителните си усилия, се провали. Книжата на Apple скочиха с 2.7 на сто до 10.05 долара, след като компанията повиши почти двойно печалбите си за тримесечието до 7.31 млрд. долара вследствие на оживен интерес към iPhone и iPad.

Една птичка обаче пролет не прави. Nasdaq Composite „падна" с 0.4% в сряда до 2 814.23, а компонентата на S&P 500, следяща развитието на технологичния сектор се сви с 0.4 на сто, след като само ден по-рано отбеляза най-значимия си скок от близо година насам.

И като говорим за обрати - най-добре представилата се индустрия от десетте бранша в S&P 500 бе финансовата, със средно повишение от 1.1%.

Книжата на Bank of America Corp. скочиха с 2.9% до 9.85 долара. Анализатори от Wells Fargo & Co., Citigroup Inc. и Nomura Holdings Inc. заявиха, че най-големият заемодател в САЩ вероятно няма да има нужда да увеличава капитала си.

Производителят на белина Clorox Co. поскъпна с 2.4% до 74.34 долара, след като милиардерът Карл Икан повиши офертата си за покупка на компанията от 76.50 до 80 долара на акция, тъй като предходното му предложение бе отхвърлено. С това оценката на дружеството достигна около 10.7 млрд. долара.

Книжата на Zillow Inc. скочиха със 79 на сто до 35.77 долара. Онлайн доставчикът на информация за пазара на недвижими имоти продаде 3.46 млн. акции за 20 долара всяка в първично публично предлагане.

Nalco Holding Co. поскъпнаха с 24% до 35.87 долара, след като се съгласиха да бъдат погълнати от най-големия производител на почистващи препарати за хотели и ресторанти Ecolab Inc. Стойността на сделката е 5.4 млрд. долара. Дисперсантът Corexit на Nalco успя да се справи с петролния разлив в Мексиканския залив, въпреки възраженията на еколози. Акциите на Ecolab обаче паднаха със 7.4% до 51.31 долара.

Източник: Глобал Маркетс