Порой от притеснения заля щатския фондов пазар в последния работен ден от седмицата, като бенчмарк показателят S&P 500 „падна" с 2.7% до най-ниското си ниво от 22 август насам - 1 154.23 пункта. Нещо повече - според анализатори, цитирани от Bloomberg, индексът може да се срине до 970 пунта.

Средната печалба на акция на компаниите, включени в S&P 500 е вероятно да се окаже с около 30 на сто под прогнозираните 108 долара, смята Майкъл Дарда от MKM Partners LLC, като се обосновава с историята на щатските бизнес цикли.

Индексът Dow Jones Industrial Average последва негативната тенденция на S&P 500 и се прости с 303.68 пункта, или 2.7% от стойността си, до 10 992.13 пункта. Технологичният показател Nasdaq Composite се сви с 2.42% до 2 467.99 пункта.

Но не толкова корпоративните резултати разтревожиха инвеститорите в петък, колкото тежките финансови облаци, надвиснали над Европа.

Страхът, че Гърция ще обяви фалит отново се върна на преден план, след като германски официални лица признаха, че страната обмисля планове как да защити банките си в случай на изостряне на бюджетната криза.

Държателите на гръцки съкровищни бонове обмислят дали да се включат във втория спасителен транш за закъсалата балканска държава и макар че Петрос Христодолу, управител на Агенцията по държавния дълг нарече слуховете за банкрут „организирани спекулации", пазарът не бе толкова убеден в безпроблемното решаване на кризата.

Знак, че във висшите кръгове има разногласия относно това как Старият континент да подходи към проблемите си, бе оставката на члена на управителния борд на Европейската централна банка Юрген Старк. Според официалното изявление, Старк напуска по лични причини, но слуховете твърдят, че той протестира срещу сегашната тактика на институцията.

В същото време, брокерите не приветстваха очаквано плана за подкрепа на пазара на труда в САЩ, изложен от американския президент Барак Обама. Мерките на стойност 447 млрд. долара, предвиждащи инвестиции в инфраструктурни проекти и съкращаване на данъчната тежест за работодателите, тепърва трябва да бъдат одобрени от Конгреса. Не всички са убедени, че споровете между демократи и републиканци, на които станахме свидетели в края на юли, когато трябваше да бъде гласувано увеличението на тавана на разрешения дълг, няма да се възобновят пак. Отделно, някои анализатори изказват съмнения, че спасителните мерки, предложени от Обама, ще се окажат ефективни.

Гръцките тревоги предвидимо удариха най-силно финансовия сектор. KBW Bank Index, включващ 24 позиции, „падна" с 3.4%, като акциите на JPMorgan се сринаха с 4.3% до 32.08 долара, а на Citigroup - с 4.4 на сто до 26.74 долара.

Дяловете от Bank of America поевтиняха с 3.1% до 6.98 долара, след като най-големият заемодател в САЩ обяви планове за престукруриране на дейността си и съкращаване на около 40 хиляди работни места.

Покачването на долара до седем месечен рекорд спрямо еврото пък ограничи апетитите на стоковия пазар и нарани котировките на производителите на суровини.

Книжата на петролния гигант Chevron Corp. и на най-големият глобален производител на алуминий Alcoa Inc „паднаха" с над 3.2%.

Като се изключат макроикономическите страхове, най-голямото разочарование за деня се оказа позицията на McDonald's. Веригата ресторанти обяви, че продажбите й в заведенията, работещи от поне 13 месеца, е нараснала с едва 3.5%, при средна прогноза на анализаторите за покачване от пет на сто. Продажбите в САЩ са се вдигнали с 3.9%, под очакванията за ръст от 4.5%. Новината удари котировките на дружеството с 4%, до 85.03 долара.

Фармацевтичният производител Dendreon обяви план да съкрати 500 служителя - около една четвърт от работната си сила, за да ограничи разходите и да балансира по-ниските от очакваното продажби на медикамента си против рак на простата Provenge. Ходът бе приветстван от пазара и акциите на компанията скочиха с 4.8 на сто до 11.40 долара.

Добрите новини в петък обаче бяха изключение.

И сякаш последният работен ден от седмицата не даде достатъчно причини за обоснована параноя, та към икономическите страхове се добави и нова паника. Според новинарски агенции, САЩ са получилили специфична и достоверна информация, че Ал Кайда планират взривяване на коли и камиони в Ню Йорк и Вашингтон, за да ознаменуват десетата годишнина от 11-ти септември. Страхът от терористични нападения изнерви допълнително инвеститорите.

Източник: Глобал Маркетс