Пазарът на суровини се насочва към най-голямото си годишно понижение от 2001 г. насам, след като инвеститорите излизат от залозите си в суровини, където използват значителен ливъридж. Причина за това са опасенията за по-нататъшен спад, на фона на глобалната криза.

Стойността на фючърсите на 19-те суровинни компонента на индекса Reuters-Jefferies CRB Index се е понижила с 280.6 млрд. долара, или 43% от пика им на 3 юли. Загубата им бе близо два пъти по-голяма от стойността им преди две години, според данни на Bloomberg.

Инвестиционната банка UBS AG, която закупи звеното за енергийна търговия на банкрутиралата през 2002 г. компания Enron Corp., е заплашена да изпадне в ликвидна криза, подобна на тази при Lehman Brothers Holdings Inc.

Около 15% от инвеститорите в хеджфонда Boone Pickens's BP Capital LLC са изразили планове да излязат от търговията със суровини и могат да си поискат парите обратно, което пък да доведе до принудителна продажба на активи и да окаже натиск върху цените на суровините.

Анализаторите изразяват мнение, че дните на стабилно поскъпване на суровините най-вероятно са приключили.

Индексът СRB, който удвои стойността си от 2001 г. до рекордните 473.97 пункта на 3, юли, може да се понижи с 15% през настоящата година, според прогнози на анализатори. Последния път, когато той е отбелязал подобен спад, е бил през 2001 г.

На 2 октомври специалисти от щатската инвестиционна банка Merrill Lynch прогнозираха, че през следващата година цената на петрола може да отбележи спад от 47% спрямо настоящите си нива, до 50 долара за барел.

От Goldman Sachs Group Inc. занижиха прогнозата си за цената на медта с 12%, до 8 265 долара за метричен тон, а на алуминия - с 18%, до 2 920 долара за тон.

Според тях цената на пшеницата може да се понижи с 15%, до 3.87 долара за бушел през следващите шест месеца.

Близо 450-те фонда за инвестиции в суровини са държали активи в размер на 80 млрд. долара към 1 септември, което, в сравнение с миналата година, е повишение от тогавашните 55 млрд. долара.