Индексите на Индонезия и Турция водят в ръста си спрямо останалите развиващи се пазари, дори и да са твърде малки, за да се присъединят към BRIC страните, пише финансовото издание Bloomberg.

Индонезийският индекс се е повишил с 21% през тази година, а турският е нараснал с 13%, като и двата отбелязаха своите максимуми на 29 юли.

Лихвите по чуждестранните дългове на двете страни регистрираха най-ниските в историята си стойности, според данни на инвестиционната банка JPMorgan Chase & Co.

За сравнение индексът, следящ представянето на Бразилия, Русия, Индия и Китай - MSCI BRIC Index е все още с 42% под пика си, след като от началото на годината е изгубил 1.2% от стойността си.

И докато БВП на Китай е около 4.2 пъти този на Турция и Индонезия, взети заедно, те водят останалите 11 по-малки развиващи се пазари.

Най-големите фондове инвестиращи на развиващите се пазари, управляващи около 250 млрд. долара, повишиха позициите си в двете страни.

Ръстът на печалбите на компаниите в двете развиващи се икономики превишава значително този в цените на акциите, което привлича инвеститорския интерес.

Индонезийският основен индекс Jakarta Composite Index и турският ISE National 100 Index се търгуват при съотношение цена-печалба с около 20% по-ниско от пика му от преди кризата, сочат данни на финансовото издание.

Индонезийските акции обаче започват да стават по-скъпи спрямо останалите развиващи се пазари. Индексът е с прогнозирано съотношение цена-печалба от 13.5, спрямо 11.2 средното за пазарите в индекса MSCI Emerging Markets Index. Индексът MSCI BRIC е с такова съотношение от 11.