С очакваното постепенно забавяне на ръста на развитите западноевропейските икономики, портфолио-мениджърите все по-често поглеждат към фондовите пазари на страните от Централна и Източна Европа.

В същото време очакванията на анализаторите от Moody's Economy.com са, че разликата между представянето на финансовите пазари на страните от Западна Европа и тези от Централна и Източна Европа ще се задълбочи през следващата година.

На фона на очакваните две повишения на краткосрочните лихви в еврозоната до края на тази година, специалистите прогнозират ръст на икономиката на зоната от 2.5% през тази година, на фона на ръста й от 2.7% през миналата.

Забавянето се очаква дори да е по-високо в еврозоната през следващата година, когато и негативния ефект от повишаващите се лихви ще се усети с пълна сила.

Значително по-добре се представят развиващите се икономики на страните от ЦИЕ. Полската икономика например е регистрирала ръст от 5.8% в брутния си вътрешен продукт през изминалата година, като през първото тримесечие ръстът й се очаква да възлезе на около 7%. За цялата настояща година очакванията са той да възлезе на над 6%.

Силно се подобрява и трудовия пазар в страната, като безработицата там от близо 20% при присъединяването й към ЕС през 2004 година се очаква да се понижи до 12-13% през настоящата.

Ръстът на разполагаемия доход на полското население е в основата на доброто представяне на икономиката като цяло, подкрепена и от силното представяне на пазара на недвижими имоти в страната.

Според Джулиан Майо инвестиционен директор на базирания в Лондон фонд Charlemagne Capital добри остават перспективите пред фондовите пазари на Полша, Чехия и Унгария. Тези пазари едва ли ще растат с темпа на нарастване на Русия и балтийските държави, но се отличават с по-голяма стабилност.

Една от най-предпочитаните дестинации за инвестиционните фондове продължава да бъде Русия. С ръста си на икономиката от над 7% годишно, както и високите цени на петрола, перспективите пред страната и особено пред фондовите й пазари се запазват добри.

Макар и силно зависима от цената на петрола икономиката на страната е привлекателна за чуждестранните инвеститори, като ръстът на потреблението в действителност изпреварва този на износа. Въпреки силното повишение на руските индекси през последните няколко години, те все още остават привлекателни.