The World Economic Forum обрисува четири картини на посткризисното бъдеще за икономиките по света - позитивна, неутрална, нежелателна и ужасяваща. Това са само прогнози. В каква насока ще тръгне светът, когато бурята утихне, предстои да видим в най-близко време, пише Interfax.

Бушуващият на Земята финансово-икономически ураган вдъхновява не един аналитик да търси отговор на въпроса как ще изглежда светът след кризата. Когато видиш как създаваната в течение на десетилетия система рухнва само за няколко месеца като картонена кула, волю-неволю си задаваш въпроса - какво следва? На какво ще се уповаваме, след като бурята утихне, за да продължим напред?

The World Economic Forum публикува изследване със заглавие „Бъдещето на глобалната финансова система - близки перспективи и сценарии за дългосрочно развитие". В него те се опитват да проучат движещите сили, формиращи глобалната финансова система и въздействието им върху държавното управление и индустрията.

За съжаление експертите не зарадваха световната общественост. Според тях кризата няма да отшуми така бързо, както ни се иска на всички. Те са на мнение, че 2009 г. е уникална възможност пред лидерите в световната промишленост и държавните дейци да се захванат активно с формирането на света след кризата.

От форума смятат, че финансовите пазари измениха безвъзвратно своя образ, а светът е длъжен да отговори подобаващо, за да положи основите и условията за възобновяване на икономическия ръст. След това, когато светът се отърси от кризата, ще настъпи нов период на структурен ръст. Този подем ще предизвика нови стълкновения на интереси във финансовата сфера, които ще определят следващите победители и губещи.

The World Economic Forum предвижда четири възможни сценария за развитие на световната икономическа система до 2020 г.

Вариант 1 - Силен Китай

Посткризисният свят на трите икономически блока - американски, европейски и източен, ще принуди глобалните компании да конструират триизмерни стратегии за съгласувани действия.

Кризата в САЩ и Западна Европа се разраства, рецесията се задълбочава. В името на съхраняването на собствените си икономики от експанзията, развиващи се държави престават да следват либерално-демократичния западен модел и се затварят. Богатият на ресурси Китай ще бъде световният лидер, като използва излишъка си за споразумения с други богати на ресурси държави, страдащи от липса на ликвидност.

Доларът и еврото губят статута си на основни валути. Средногодишният ръст на световния БВП е 3.2%, в САЩ и Европа от 1.2%, в развиващите се държави от 9%.

Вариант 2 - Убийството на развиващите се пазари

Вариант на регионален протекционизъм. Светът се разделя, на принципа всеки за себе си, което задълбочава последиците от кризата.

Разрушителната сила на криза бушува над развиващите се държави, в това число Китай и Русия, а западната цивилизация има възможност да съхрани световното си превъзходство. Това ще се случи с цената на реформи на международните финансови институции и учредяването на единен наднационален мегарегулатор.

Именно развитите икономики ще бъдат локомотивът на бъдещите достижения, който ще трасира пътя на последващия икономически растеж. Но тогава съществува риск от нова криза, провокирана от състоянието на развиващите се икономики. БВП на развитите държави при този вариант ще расте с 3.1%, на развиващите се с 6%, на света като цяло с 3.6%.

Вариант 3 - Всички ние загиваме, или постапокалиптичен армагедон

Светът е тласнат към международни, вътрешни и национални конфликти до нова вълна на проява на национализъм. Ресурсите са все по-малко, а борбата за тях все по-жестока. Държавите налагат ограничения върху движението на стоки и капитал. Банките вече са държавни. През 2014 г. еврозоната се разпада заради банкрутирали държави и разногласия между страните членки. Световната икономика расте с 2.3%

Вариант 4 - Поражението на САЩ и възцаряването на БРИК

Свят, в който бариерите за съвместна борба с кризата се преодоляват в контекста на рязка промяна на геополитическите пластове.

САЩ се бори с множество кризи, когато разриващите се страни в по-голяма или малка степен преодоляват своите проблеми. Светът, заедно с развиващите се икономики, изработва план за спасение и реформиране на регулаторите. Отначало световната икономика ще расте с по-бавни темпове - 2.5%, след което процесът ще се ускори до 3.6% на година, благодарение на emerging markets. Развитите държави са победени, ръст - 1.8%. Световната финансова система се ориентира към страните от БРИК (Бразилия, Русия, Индия, Китай).

Вижте още:

Апокалиптичен сценарий 2009