Значителното неравенство в доходите, е най-вероятният глобален риск, който ще се появи през следващите 10 години, се посочва в представения днес доклад "Глобални рискове-2013" на Световния икономически форум (СИФ) , цитиран от ИТАР-ТАСС и БТА.

Според него светът изглежда все по-уязвим заради опасностите, свързани с финансовата криза и природните бедствия, допълва Франс прес.

Докладът, публикуван в навечерието на срещата на СИФ в Давос, е базиран на анкета сред над 1000 експерти и представители на различни сектори и установява, че те са малко по-песимистично настроени за перспективите за предстоящото десетилетие, отколкото са били миналата година, отбелязва Ройтерс.

Сред глобалните рискове за следващите 10 години анализаторите на СИФ нареждат още хроничните финансови дисбаланси, увеличаването на изхвърляните газове, предизвикващи парников ефект, кризата със снабдяването с вода и грешки в пенсионното осигуряване.

Като цяло на 80 страници са разгледани 50 глобални риска в пет различни области - икономика, околна среда, геополитика, социална и технологична сфера. Експертите на форума достигат до извода, че три ключови групи на рискове ще създават сериозни проблеми през следващите 10 години.

На първо място експертите на СИФ посочват опасността от самоувереното отношение към човешкото здраве. "Значителните успехи в здравеопазването доведоха до това, че светът е в състояние на самоуспокоение, а това наистина е опасно," се посочва в доклада. Все по-голямото привикване към антибиотиците може да доведе до срив претоварената система на здравеопазването, а тесните връзки между различните краища на света позволяват на пандемиите да се разпространяват лесно, се уточнява в документа.

Специалистите предупреждават, че бъдещото едновременно сътресение на световната икономическа система и екологичната система на Земята ще доведат до "идеална глобална буря", която може да има непреодолими последици. Внезапен и силен удар върху един от фронтовете ще бъде в състояние да погребе всички надежди за разработване на ефективно и дългосрочно решение на другия фронт, отбелязват експертите.

Третата група от рискове анализаторите от СИФ определят като "цифрови пожари", като се обръща внимание на потенциалната опасност от "вирусно разпространяване на информация, която нарочно или ненарочно има провокативен или лъжлив характер" в социалните мрежи. Посочени са и няколко формиращи се риска, които трябва да се следят. Сред тях са неконтролираното използване на геоинженерни технологии и технологии за намеса в човешкия мозък.

Документът се публикува за осма поредна година. Той е основен за дискусиите на предстоящата среща на СИФ в Давос от 22 до 27 февруари. Темата на срещата ще бъде "Устойчив динамизъм", отбелязва ИТАР-ТАСС.