Липсата на доверие в съдебната система и полицията в България може да доведе до отлагане на присъединяването към Шенген.

Европейската комисия разкритикува остро Румъния и беше малко по-мека към България за действията на държавите в областта на вътрешния ред и съдебната система.

Това отбелязаха днес някои европейски и американски издания, отразяващи новината за оповестените вчера в Брюксел доклади.

Европа отново разкритикува България и Румъния заради корупция, измами с обществени средства и неефективни съдебна система и полиция, обяви в коментар информационният сайт "И Ю Обръзвър". Липсата на доверие в съдебната система и полицията в България и Румъния може да доведе до отлагане на планираното им присъединяване към т. нар. Шенгенско пространство, посочва изданието.

ЕС разкритикува открито Румъния заради липсата на достатъчно политически ангажимент да се бори с корупцията, докато похвали България за политическата й воля в тази насока, отбелязва в. "Ню Йорк таймс".

Изданието припомня, че до неотдавна европейските представители са били по-притеснени от провалите в България в борбата с корупцията. Критиките срещу Румъния сега предизвикаха незабавната реакция на президента Траян Бъсеску, който призна, че има известни недостатъци, но допълни, че Европейската комисия е стигнала прекалено далеч, като е заключила, че Румъния не изпълнява задълженията си като страна членка на ЕС, допълва нюйоркското издание.

Европейската комисия даде урок на Румъния, че не е действала задоволително при изкореняването на корупцията и похвали България заради усилията за реформи, които са довели до значими резултати, отчита италианското издание "Воче". Докато България си наложи решително да постигне напредък в реформите, Румъния се отпусна и показа голяма слабост в усилията си да постигне прогрес, отбелязва италианското издание.

В. "Файненшъл таймс" отчита и критиките в доклада за България и акцентира върху обещанието на София да работи още по-здраво, за да се пребори с корупцията по високите етажи на властта и с организираната престъпност.

Френският икономически всекидневник "Еко" също се спира върху контраста в докладите за България и Румъния в частта им за борбата с корупцията. Румъния наруши европейските си задължения, отбелязва "Юръпиън войс", като отделя по-голямо внимание на частта от доклада за тази страна, посветена на промените в закона за дейността на румънската антикорупционна агенция. Докладът за България европейското издание определя като доста положителен.

Източник: БТА