Китайският фондов пазар за пръв път се сочи като най-слабо предпочитания в азиатския регион, без Япония, според щатската инвестиционна банка Citigroup Inc.

Най-добре представящият се основен фондов пазар през изминалата година е получил инвестиционна оценка от щатската финансова институция "underweight", с което за пръв път е изместил Тайван и Южна Корея в негативната класация.

Индексът CSI 300 Index е със съотношение цена-печалба от 43, дори и след силното му понижение от 18% спрямо рекордната му стойност, постигната на 16 октомври.

За сравнение, това съотношение на индекса MSCI Asia Pacific, изключващ Япония, е едва 16.

През изминалата година индексът, следящ изменението на водещите компании, търгувани в Шанхай и Шенцен, се повиши със значителните 162%, което бе и най-много сред следените 90 глобални индекса от финансовото издание Bloomberg.

Ръстът при акциите на компаниите, компоненти на индекса, се предопределяше от очакванията за значително повишение на печалбите им за изминалата година.

Очакваното силно забавяне на световната икономика обаче, водено от щатската, се очаква да доведе до трудности за китайските компании да поддържат заложения висок очакван ръст на печалбите.

В същото време включените китайски компании в индекса на хонгконгската борса - Hang Seng China Enterprises Index, са отбелязали ръст от 56% през изминалата година, при повишение на основния индекс Hang Seng от 35%.

Силен спад регистрираха китайските индекси днес, като CSI 300 загуби 7.2% от стойността си.

Значителното повишение на индексите в най-бързо развиващата се световна икономика доведе до силно нарастване на благосъстоянието на китайските граждани. Към момента страната е дом на шест от 25-те най-големи по пазарна капитализация компании в света.