Европейските индекси върнаха през първия ден от новата седмица, водени от понижението при акциите на автомобилните производители и банките, след най-голямото им седмично повишение от февруари насам.

Щатските фючърси също сочат отваряне на отрицателна територия, докато азиатските индекси приключиха началото на седмицата без съществени изменения.

Индексът, следящ представянето на най-големите европейски компании - Stoxx 600 се понижи с 0.4% до 271.23 пункта. Показателят отбеляза повишение от 2.6% през изминалата седмица до най-високото си ниво от юли насам. Позитивни данни за щатската и немската икономика съдействаха за това.

Все повече стават инвеститорите и анализаторите, които прогнозират известна корекция при световните индекси след драстичното им повишение от началото на годината. Това прави краткосрочното им бъдеще изключително неясно.

Ключови данни, които ще предопределят настроенията на световните борси, ще бъдат данните за покупки на имоти в САЩ през февруари, които се очаква да са се повишили до най-високите си нива от две години насам. Строителството на нови имоти също се очаква да покаже значително подобрение.

Индексът Stoxx 600 добави цели 11% от началото на годината вследствие на програмата за повишаване на ликвидността във финансовата система на ЕС, предприета от ЕЦБ.

Родните индекси, които рядко се влияеха от повишението на европейските, се оказаха негативно повлияни от корекцията, като SOFIX загуби 0.6% в ранната си търговия.