Кризата провокира освобождаване на агресията на хората и оказва пагубно въздействие върху психиката на по-неустойчивите. Това е и причината за ръста в броя на масовите убийства и на други жестоки престъпления. Процесът при неуравновесените индивиди наподобява разред на батерия.

В подобни ситуации сработва „ефектът на пружината" - когато човек е притиснат до стената от външни обстоятелства, той, подобно на пружина, се разтоварва, освобождавайки енергия и е способен да извърши шокиращи престъпления. Някои индивиди насочват агресията към себе си и в крайни случаи се стига до самоубийства, други я насочват към външния свят. Действията им са потресаващи. На подобни примери станахме свидетели не веднъж през последните дни, пише Interfax.

Да припомним. На 10 март в щата Алабама неизвестен откри огън и уби 10 души, сред които членове на семейството си и случайни минувачи, след което се застреля. Ден по-късно, в Германия, 17-годишен започна да стреля в училището си по съученици и преподаватели. Равносметката е 16 загинали, както и самият престъпник.

Психолозите смятат, че има връзка между трагичните произшествия и глобалната финансова и икономическа криза. Да- съществува връзка, но тя не бива да се смята за абсолютна.

Психологът от Центъра за социална и съдебна психиатрия Борис Положий разказа за агенцията, че традиционно във времена на криза значително се повишава социалното напрежение и степента на агресивност в обществото. Сред хората с неуравновесена психика и лицата, страдащи от психически разстройства, процесите намират отражение в антисоциални форми.

Кризата променя характера на действията. В благополучни години обществено опасните престъпления са свързани предимно с кражби на имущество. Кризата провокира хората да бъдат много по-жестоки, като извършват действия срещу личността - убийства, опити за убийства, нанасяне на тежки телесни вреди, смята психиатърът.

Той сравни сегашната ситуация с 90-те години. Тогава в Русия се наблюдава сходна ситуация. В страната цари силна обществена, политическа и икономическа криза. На този фон нивото на обществено опасните действия нараства.

Значимостта и продължителността на подобно освобождаване на агресията зависи от дълбочината, продължителността и мащабите на кризата, смята експертът. „Колкото по-тежка и продължителна е кризата, толкова повече расте напрежението в обществото. А когато тя засяга не само милионерите, но и по-широка маса от населението, то и последиците ще са далеч по-тежки", каза Положий.

За да се предпазите от нервни сривове, психолозите съветват повече почивка, по-малко гледане на телевизия, разпускане, както и да не се самонавивате, че няма да можете да се справите с трудносите на кризата. Не бива да забравяте, че психическото равновесие е динамично. Може да го загубите за час, от което да произтекат необратими и трудно прогнозируеми събития.

Още по темата:

Засилват полицейското присъствие заради финансовата криза