Изпълнителните директори на щатските компании завишават прогнозните резултати на управляваните от тях компании с най-висок темп от осем години насам.

Това става в момент, когато анализаторите не са много убедени, че това би могло да се случи.

До момента около 10% от щатските компании са си завишили прогнозите за настоящото тримесечие, докато 4.1% са ги понижили.

Разликата между двата процента е най-голяма в историята, според данни на Bespoke Investment Group LLC., пише Bloomberg.

В същото време анализаторите занижиха очакваната печалба на щатските компании за първото тримесечие на годината средно с 0.2% през изминалия месец.

Разликата между очакванията на компаниите и анализаторите, може да накара последните да повишат своите очаквания по-нататък през годината, ако през първото тримесечие компаниите отговорят на собствените си повишени прогнози.

Последния път, когато е имало подобно разминаване между прогнозите на специалистите и мениджмънта е било в началото на 2004 година, след което индексът S&P 500 регистрира повишение от 9%.

Анализаторите са все още относително предпазливи в завишаване на очакванията си за печалбите на щатските компании, коментират специалисти.

Все още излизащите данни за състоянието на щатската икономика не са еднозначни за това дали кризата е отшумяла напълно.

За да прибегнат до едни по-оптимистични очаквания, специалистите ще имат нужда от повече доказателства, включително и едно две тримесечия на добри резултати от най-големите компании в страната.

От пика си на 19 януари, широкият индикатор S&P 500 е изгубил 6.5% от стойността си.

Загубата става реалност дори и на фона на това, че 60% от компаниите от индекса отчетоха ръст на финансовия си резултат през изминалото тримесечие на годишна база.