В средата на февруари 2012 г. цената на петрола е около 117 долара за барел от сорта Брент и около 100 долара за американския суров петрол (WTI). Тъй като цените в САЩ са все по-чувствителни към местното производство на шистов газ, цената на Брента се превръща в най-добрия показател за международната ситуация на петролните пазари.

Цената от 117 долара включва в себе си няколко фундаментални причини: повишението започна преди една година с Арабската пролет, засегнала Египет, Либия, Йемен, Сирия и т. н., има също така повишение на търсенето в развиващите се страни и в частност в Китай. И накрая- напрежението, свързано с Иран.

Трябва да се отчетат и тези елементи, които влияят в полза на спад или поне задържане на цените: Международната агенция по енергетика (МАЕ) намали прогнозата си за световното търсене на петрол през 2012 г., този път до 500 000 барела на ден, с оглед на европейските икономически проблеми. В същото време Саудитска Арабия продължи да увеличава производството си през 2011 г. до около 10 млн. барела на ден, за да компенсира дефицита на останалите производители от ОПЕК. В началото на 2012 г. в допълнение наблюдателите са изненадани от скоростта, с която производството в Либия се връща към нормалното. Накрая цена на петрола около 100 долара е достатъчна, за да балансира бюджетите на големи производители като Венецуела, Иран и Алжир.

Пазарът вече интегрира в цената известна премия риск, свързан със сътресенията на иранския режим, които евентуални израелски удари по иранските ядрени обекти биха причинили. Техеран вече не е важен фактор на петролния пазар- ниското ниво на инвестиции и растящото вътрешно потребление на страната с 80 млн. граждани могат да я превърнат в нетен вносител до 2020 г. В най-лошия случай от европейското и американско ембарго срещу Иран пазарът ще загуби до 2 млн. барела, предназначени основно за Азия. Останалите страни от ОПЕК, които са настроени враждебно към режима в Ислямската република, могат да компенсират подобен дефицит.

Проблемът остава единствено по отношение на Ормузкия проток, през който преминават между 15 и 20 млн. барела. Въпросът е има ли Техеран средства за блокиране на фона на могъщите западни флоти? И дали световните лидери ще имат волята да придвижат конфликта към открита конфронтация?

Един удар срещу Иран вероятно ще изпрати цената на Брента на първо време над 150 долара за барел. А после?

Ако конфликтът остане строго ограничен до Иран, знаейки се, че неговите доставки към Индия и Китай не са засегнати, цената може да се стабилизира на 130-140 долара за барел. Но ако целият регион пламне и ако морските пътища от Персийския залив са отрязани, цената наистина може да достигне и 250 долара за барел, поне за няколко дни.