Стратезите на Уолстрийт са най-негативно настроени по отношение на бъдещото представяне на щатските акции от над три години насам, когато стартира „бичият пазар“, пише финансовото издание Bloomberg.

Изследване сочи, че портфолио-мениджърите съветват да се насочат едва 52% от портфейлите към акции, а останалото в инструменти с фиксиран доход, суровини или кеш.

Това е най-ниската алокация на активи към акции според съвет на специалистите от препоръчваните 50% през март 2009 година, когато бе достигнато дъното и започна възходът за щатските индекси.

Налице са редица тревожни сигнали, които карат анализаторите да са по-песимистично настроени, като основните притеснения идват от Европа, рискуваща да влезе в нова рецесия.

Сред рисковите фактори има политически, свързани с новите избори в Гърция и опасността от излизане на страната от Еврозоната; най-слабия от близо три години насам ръст на индустриалното производство в Китай; по-слабото възстановяване от очакванията на пазара на труда в най-голямата световна икономика САЩ.

Към притесненията на инвеститорите се добавят и тези за по-голяма регулация на финансовите пазари след търговската загуба в размер на 2 милиарда долара на водещата щатска инвестиционна банка JPMorgan.

Тези анализаторски опасения до голяма степен съвпадат с традиционното търговско правило „продавай през май и си почива“, според което инвеститорите е добре да излязат от пазара през този месец и да останат извън него до началото на есента.

Тази стратегия е доказала своята ефективност през последните години и е повишила доходите на инвеститорите.

Широкият щатски индекс S&P 500 е близо до тримесечен минимум, а до четиримесечен минимум се търгува и еврото спрямо долара.

Негативните нагласи на професионалистите обаче се приемат от много трейдъри като положителен сигнал за индексите. В крайна сметка новият бичи пазар стартира именно при подобни нива на негативни нагласи.

Според защитниците на тази теза вече не са останали инвеститори, които да продават, и това може да е добра причина за пазара да започне да се възстановява.