Щатският долар се представя доста слабо в последните месеци. До месец май най-активно търгуваната валута в света е отстъпила с 6.5% спрямо кошницата от основни валути, като през изминалата седмица достигна най-ниски стойности за годината. Силата на този спад е много голяма и причините за продажба на долари съвсем не липсваха. Ревизията на БВП за първото тримесечие потвърди, че страната е в най-тежката ситуация от 51 години насам.

Официални лица в САЩ предупредиха, че възстановяването на пазарите може да се отложи за 2010 г. Покачването на националния дълг засилва спекулациите, че рейтингът на суверенните задължения на САЩ е изложен на риск. Също така се засилват и изказванията в посока изоставяне на долара като световна резервна валута. Всичко това са основателни опасения, но нито едно от тях не е ново. Това трябва да се има предвид през настоящата седмица. Без съмнение, апетитът към риск ще има влияние върху долара, но списъкът с тежки фундаментални данни е доста пренаситен през тази седмица и това ще хвърли допълнителна светлина за по-обективна картина на щатската икономика и позицията й на границата на рецесия и възстановяване.

Относно календара със събития в САЩ, фундаменталните трейдъри ще фокусират вниманието си върху серия от доказани със силното си влияние на пазарите новини. Списъкът ще покрие почти всички части на щатската икономика и ще даде по-ясна представа дали има основания за оптимизъм за скорошно възстановяване. Разбира се САЩ са все още далеч от постигане на икономически ръст, както и останалата част от света и това, с което в момента спекулират анализаторите, е овладяването на темпа на свиване на икономиките.

На първо място сред новините през тази седмица, които могат да раздвижат сериозно пазарите, са данните за новите работни места в неселскостопанския сектор в САЩ. Консенсусът, според изследване на Bloomberg, е за загуба на нови 521 000 работни места през май. Трябва да се отбележи, че рейнджът на прогнозите е доста тесен (варират от 450 000 до 600 000). По-важен обаче е темпът на загуба на работни места. При сбъдване на тези прогнози ще се отбележи втори пореден месец на спад на темпа на загуба на работни места и това, като цяло, ще е доста позитивно развитие след рекордния спад в заетостта със загуба на 741 000 места през януари. Като водещ индикатор за икономическото състояние, стабилно подобряване в този сектор ще е добър сигнал за това, че щатската икономика е поела пътя към възстановяване и излизане от рецесията.

Останалите данни ще бъдат показателни за състоянието на отделни ключови сектори на икономиката. Потреблението, което формира над 70% от БВП, ще бъде оценено от стойностите за личните доходи, разходи и кредит. Ако очакваме реално икономическо възстановяване преди края на годината, трябва да видим позитивни тенденции в тези стойности. Относно бизнес сектора, ще бъдат обявени данни за индекса ISM за промишлеността и услугите съответно в понеделник и сряда. Перспективите за активността в промишлеността бе негативна през последните 15 месеца, а в сектора на услугите в продължение на 7 месеца. Накрая, данните за продажби на жилища в процес на финализиране ще дадат информация за пазара на имоти, като постоянното подобряване на останалите индикатори за това могат да затвърдят наличието на реално съживяване на този сектор.

Като цяло, поредицата от данни за САЩ ще даде информация, как щатската икономика се представя в сравнение с предходния месец, тримесечие и година. Въпреки това, валутните трейдъри трябва да преценят и позицията на щатската икономика спрямо останалите водещи световни икономики. В тази връзка, трябва да се следят и анонсите за решенията за лихвената политика от централните банки в Австралия, Канада, Еврозоната и Великобритания; стойностите за БВП през първото тримесечие в Канада, Австралия и Швейцария, заетостта в Канада и капиталовите разходи в Япония през първото тримесечие.

Източник: City Capital