Влиянието на събитията от Китай върху пазарите расте непрекъснато и това го доказва търговията от изминалата седмица - решението за ограничаване на кредитирането в страната и по-големият от очаквания ръст на БВП определяха динамиката по света, пише Financial Times.

САЩ си остават обаче главният диригент на пазарните настроения. Хвърлената в четвъртък „банкова бомба" на Барак Обама отвлече инвеститорското внимание от Китай. Въпреки всичко, Китайската народна република излиза на челна позиция по влияние.

Ако преди време аналитиците ни уверяваха, че „САЩ трябва само да кихнат и ще простудят целия свят", то днес е валидно и следното твърдение, че „едно белодробно възпаление на Китай ще изправи целия свят пред ужас от атипична пневмония". Остава само въпросът дали изостреното внимание към Китай е „временна прищявка на пазара или дългосрочна тенденция", отбелязва FT.

Според главния икономист на Nomura за страните от Азия Роб Субармен броят на запитванията за Китай от страна на международни клиенти, в частност, дори и за данни за банково кредитиране, расте сериозно.

Влиянието на Китай на стоковите пазари е очевидно и едва ли са нужни допълнителни пояснения. Движещ фактор в цените на суровините в последно време, според данни на FT, са икономическите събития в КНР. Икономистите от Barclays Capital озаглавиха своя прогноза за стоковия пазар „Да нахраниш Дракона". В документа се посочва, че доставките на суровини за Китай са водещият фактор за тези пазари.

Китай е и предмет на две важни дискусии на валутните пазари - първата е посветена на привързването на юана към долара, втората е влиянието на опитите на Китай да диверсифицира огромните си валутни резерви в долари.

Централният въпрос обаче е следният - дали бумът в Китай е устойчиво явление или скоро „сапуненият мехур" ще се спука, нанасяйки сериозен удар на целия световен пазар.