Възвращаемостта на облигациите е превишила тази на акциите с най-много от девет години насам, пише щатското финансово издание Bloomberg.

Индексът MSCI World Index на 24-те развити пазари се е понижил с 9.5%, включително и с дивидента, през първата половина на годината, а облигациите са донесли доход от 4.2% на инвеститорите, според индекса Bank of America Merrill Lynch Global Broad Market Index shows.

За сравнение през първата половина на миналата година, акциите са донесли с 5.1% повече в сравнение с облигациите.

Дебитната криза в Европа, свързана със страните Гърция, Испания и Португалия допринесоха за това еврото да поевтинее с 15% спрямо долара, а суровините да регистрират най-големите си загуби от близо десетилетие. Петролът се понижи с 4.7% за този период.

Притесненията, че Европа ще поведе световната икономика към нова рецесия допринесоха за това загуби да регистрират и десетте индустрии от индекса Standard & Poor’s 500, а китайският водещ индекс да регистрира понижение от 26%, заедно с изплащаните дивиденти.

В началото на годината общоприето от анализаторите мнение бе, че акциите с лекота ще изпреварят по доходност облигациите. Това обаче не се случи.

Последният път, когато облигациите биха с такава разлика акциите бе през далечната 2001 година. През втората половина на годината разликата бе от 11 процентни пункта в полза на облигациите.

Специалистите прогнозират тенденцията да се промени през второто полугодие. Причина за това са очакванията за ръст на икономиката на САЩ с 3.2% през тази година, което ако се случи, би било най-голямото повишение от 2004-та година насам.