Налице са „все повече признаци за това, че икономиката на САЩ навлезе в състояние на временен застой". Това обяви генералният секретар на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) Анхел Гуриа, цитиран от ИТАР-ТАСС.

На представяне в Ню Йорк на изготвения от организацията анализ за състоянието на щатската икономика той подчерта също така, че „не вижда заплаха от втора вълна на криза в САЩ", макар и да не „очаква съживяване, което да е достатъчно силно, че да доведе до сериозно намаляване на безработицата".

Според Гуриа безработицата, чието ниво в момента е 9.6%, може да се върне на предкризисните си нива не по-рано от 2013 г.

Създадената през 1961 г. и обединяваща 33 държави организация констатира, че „благодарение на сериозните мерки за стимулиране икономиката на САЩ започна отново да расте преди близо година след най-сериозната икономическа криза от времето на Голямата депресия". От ОИСР прогнозират ръст на БВП на Щатите през 2010 г. от 2.6% на годишна база.

От организацията са убедени, че американската икономика продължава да се нуждае от финансова и бюджетна подкрепа и за това приветстват заявлението на председателя на ФЕД Бен Бернанке за готовността им да предприемат допълнителни стимулиращи мерки в случай на нужда.

Анхел Гуриа определи като „необходима стъпка по укрепване на доверието" към САЩ в света заявената от администрацията на Барак Обама цел за съкращаване на дефицита на федералния бюджет към 2015 г. до 3% от БВП. По прогнози на Конгреса на САЩ дефицитът в бюджета ще достигне тази година 1.34 трлн. долара.

Генералният секретар на ИСР призова Вашингтон да се откаже от заявленията от общ характер и да „представи подробно мерки, които ще бъдат предприети за постигане на тази цел".

Докладът на ОИСР идва в момент, когато от Националното бюро за икономически изследвания на САЩ (NBER) обявиха в понеделник, че най-тежката американска рецесия е приключила още през лятото на 2009 г.