Европа е на ръба на кризата, пазарът е убеден в близкия фалит на Гърция, а инвеститорите стоят на страна от „токсичния държавен дълг". Властите на водещите страни в региона искат да сигнализират, че няма да допуснат разрастване на кризата, но засега опитите им не дават резултати. Ръка за помощ предлагат и страните от БРИК, но не без да забравят да заявят, че европейските държави трябва да „внесат ред в къщата си".

Президентът на Франция Никола Саркози и канцлерът на ФРГ Ангела Меркел ще проведат в сряда вечерта видео-конферентен разговор с гръцкия премиер Георгиос Папандреу.

Лидерите на водещите страни от Европа ще изразят подкрепата си за усилията на Атина да реформира гръцката икономика и да свие бюджетния си дефицит, съобщава Financial Times. Саркози и Меркел ще призоват също така Папандреу да изпълни задълженията пред кредиторите, за да получи следващия транш финансова помощ, нужна за избягване на фалита.

Франция, пише The New York Times, настоява Германия да даде повече от ясен сигнал, че Европа няма да допусне ново разрастване на кризата.

Лидерите на страните от БРИК (Бразилия, Русия, Индия и Китай) също могат да участват в операцията по спасяването на Европа - те ще обсъдят идната седмица начините за оказване на помощ за преодоляването на дълговата криза, в рамките на съвещанието на МВФ във Вашингтон, информира Bloomberg.

Премиерът на Държавния съвет на КНР Вън Дзябао увери, че Китай могат да „дадат ръка за помощ" на Европа чрез инвестиране на средства в региона.

Но и припомни, че развитите страни трябва да свият бюджетните си дефицити и да създават работни места, а не да се надяват, че Китай ще спаси световната икономика.

„По същество Вън Дзябао казва, че Китай искат да помогнат и са готови да инвестират, но не могат да помогнат при вземането на необходимите мерки за контрол над дълговата криза, които трябва да се реализират от самите страни", смята съветникът на Citigroup Inc. Уилям Роудс.

Същевременно пазарът е почти на 100% сигурен във фалита на Гърция. По информация на Bloomberg, шансът за това, Гърция да не успее да изпълни дълговите си задължения вече се оценява от пазара на 98%. В случай на фалит инвеститорите ще могат да получат към 40% от номинала на облигациите на Гърция.

Министърът на финансите на Холандия Ян Кеес де Ягер каза, че ведомството му проучва възможните последици от фалита на Гърция. „Подготвяме се за различни сценарии и шокови последици", каза той.

Европа върви към мащабна банкова криза, и организации като МВФ, ще трябва да вземат мерки, чрез които да предотвратят затъването на банките в дълговите проблеми на страните от еврозоната, смята главният изпълнителен директор на Pacific Investment Management Co. Мохамед Ел-Ериан.