Пазарът запази високия си дух и във вторник, но внезапни масови продажби в последния час от търговската сесия доказаха колко крехък е оптимизмът на инвеститорите.

Надеждите, че Европа отбелязва прогрес в опитите си да овладее дълговата криза доведоха до убедително покачване на щатските бенчмарк индекси и брокерите като цяло решиха да игнорират някои тревожни новини за щатската икономика. Показателят на частната група Conference Board, който следи настроението на потребителите, се покачи до едва 45.4 пункта за октомври спрямо 45.2 за септември и далеч под постигнатото през юли ниво от 59.2.

Според проведените анкети, все повече домакинства се оплакват от затрудненията на пазара на труда - процентът на американците, които смятат, че е трудно да намериш работа, достигна най-високото си ниво от почти три десетилетия насам.

Погледите обаче останаха насочени към Стария континент, откъдето повя освежителният бриз на надеждата. Германският канцлер Ангела Меркел обяви, че Гърция е готова да изпълни изискванията на така наречената „тройка" - ЕС, Европейската централна банка и Международният валутен фонд. Премиерът Георгиос Папандреу спечели парламентарен вот на одобрение за въвеждане на данък върху имотите, който да му помогне да свие бюджетния дефицит до поставените от кредиторите на страната ограничения.

Както всеки бриз обаче и този се оказа непостоянен, и лесно смени посоката си след като FT пося семената на съмненията дали Старият континент наистина е толкова близо до успеха, колкото им се иска на инвеститорите да вярват.

Финансовото издание цитира европейски официални лица, според които седем от 17-те страни членки на евро-зоната настояват частните държатели на гръцки държавни ценни книжа да поемат по-голяма тежест в спасителния пакет, отколкото договорената до момента. Страховете, че разединението ще сложи прът в колелото на разрешаването на дълговата криза почти изяде повишението на основните бенчмарк индекси, отбелязано в по-ранните часове на търговската сесия.

Въпреки всичко, духът на оптимизма успя да се запази, макар и в доста по-умерен тон.

Сред най-силно представилите се позиции бяха производителите на суровини, енергетиката и индустрията.

Показателят Morgan Stanley Cyclical Index, следящ представянето на компаниите, чиито печалби са най-пряко зависими от икономическия ръст, се покачи с 2.2%, а Dow Jones Transportation Average се вдгина с 1.6%. Акциите на Dow Chemical поскъпнаха с 4.4 на сто до 25.59 долара, а на United Technologies - с 2.2% до 73.15 долара.

Hewlett-Packard подкрепи възхода на Dow Jones Industrial Average, като дяловете от дружеството затвориха на 23.59 долара - с 3.9% над стойността им в понеделник вечер. Walt Disney се „покатериха" с 2.8% до 31.16 долара, а книжата на петролния гигант Chevron се повишиха с 2.2 на сто до 93.54 долара.

И докато инвеститорите общо-взето игнорираха тревогите на американските потребители, те не закъсняха да реагират на позитивната новина, че цените на жилищата в САЩ са поевтинели по-малко от очакваното. Индексът на стойността на домовете в 20 американски града, изготвян от S&P/Case-Shiller, се е свил с 4.1% през юли на годишна база, спрямо понижение от 4.4 на сто за предходния месец. Средната прогноза на анализатори, анкетирани от Bloomberg, бе за спад от 4.4%. Акциите на най-големия жилищен строител в САЩ PulteGroup Inc. поскъпнаха с 1.2% до 4.16 долара.

Финансовият сектор бе сред най-тежко пострадалите от внезапния обрат на настроението в последния час от търговската сесия, като постигнатият ръст от 3.2% се стопи до едва 0.4 на сто. Акциите на Bank of America регистрираха най-силния спад в Dow Jones Industrial Average, като поевтиняха с 1.8% до 6.48 долара. Дяловете от American Express отстъпиха с 1% до 47.08 долара, а на J.P. Morgan Chase - с 0.3% до 31.57 долара.

Говорейки за разочарования, Walgreen Co. несъмнено си заслужава да се спомене. Най-голямата верига мегамаркети в САЩ заяви, че не е успяла да поднови договора си с Express Scripts Inc , и това ще доведе до понижение на финансовите резултати за фискалната 2012 година. Новината доведе до срив на книжата от 6.3%, до 33.77 долара.

И въпреки че вторникът можеше да приключи и по-добре, той все пак донесе повишение на основните бенчмарк индекси - S&P 500 се покачи с 1.1% до 1 175.38 пункта, с което общият му напредък за последните три дена достигна 4.1% (най-силният ръст за същия период от време от 30-и август насам), а Dow Jones Industrial Average успя да напредне с 325 пункта, преди възходът му да бъде възпрян и коригиран до 146.83 пункта, или 1.3%, до 11 190.69 пункта.

Технологично ориентираният Nasdaq Composite добави 1.2% към стойността си и приключи деня на 2 546.83 пункта.

Източник: Глобал Маркетс