Възстановяването на световната икономика през 2011 г. ще бъде много по-бавно от очакванията на мнозина, въпреки силния пазар на акции и суровини и укрепването на долара в краткосрочен план, прогнозират аналитиците на Bank of America Merrill Lynch.

Следващата година ще се отличава със сдържан ръст на БВП по света като цяло, при запазване на свръх ликвидността, което ще доведе до подем на фондовите пазари, главно на САЩ и развиващите се страни. Печалбите на пазарите с фиксирана доходност ще са умерени, стойността на суровините ще продължават да растат активно, пише Финмаркет.

Екипът аналитици на BofA Merrill Lynch смята, че „бичият" цикъл на пазара, започнал през март 2009 г., още не е приключил, като настъпващата година ще е благоприятна за рисковите активи.

Ръстът на световната икономика се очаква на ниво от 4%

Темпът на растеж на световната икономика през 2011 г. ще е около 4 на сто, прогнозират аналитиците на банката. Очакванията за САЩ са между 2.8-3%, за еврозоната от 1.7%. Очакванията за Русия са ръст от 4-4.5%.

Притесненията за втора вълна на рецесия са минимални, а умереният ръст е обвързан най-вече с реализацията на програмите за бюджетна консолидация и не е предкризисно състояние. Въпреки всичко рискът от този сценарий още не бива да се изключва, отбеляза ръководителят на отдел EMEA (Европа. Близък Изток и Африка) Economics & Fixed Income Дейвид Хонер в телеконференция от Лондон.

Други рискове през 2011 г. са проблемите с държавния дълг, инфлацията на стоковите пазари и вероятността от по-рязко затягане на политиките от страна на ФЕД и други централни банки, отколкото очакват инвеститорите.

Повишава се вероятността за изпадане в неплатежоспособност на Гърция, но същевременно рискът Испания да се обърне за международна подкрепа не е голям, смята главният икономист за Европа в BofA Merrill Lynch Силвия Ардания.

Русия и Турция - трендовете на годината

Основните „истории" през 2011 г. на фондовите пазари ще са около Русия и Турция, заради силното вътрешно търсене и инвестиционната им привлекателност.

Ръстът на Русия ще е подкрепен от ралито на стоковите пазари, докато Турция ще е кандидат Номер 1 при формиране на балон, смята Майк Харис, шеф на отдела за анализ на пазара на акции в EMEA към BofA Merrill Lynch.

„Днес всички имат стратегии за опериране на фондовия пазар на Русия, защото където има ръст от порядъка на 20-30%, то парите отиват натам", каза Харис.

Важна тенденция през следващата година ще бъде завръщането на активния интерес към периферните пазари - високорискови и с потенциал за голяма възвращаемост, тъй като много инвеститори започнаха да гледат на развиващите се пазари като на пазари със сравнително малък риск, подходящи за дългосрочни инвестиции, добави експертът.

Да се определят приоритетите по сектори на фондовите пазари догодина обаче не е толкова лесна задача, стана ясно в хода на пресконференцията - пазарите ще растат, но въпросът е къде точно ще се концентрира този ръст. Особено интересните в Русия и други развиващи се пазари са сферите, зависещи от потребителското търсене. В Европа и в света като цяло могат да се очакват добри резултати в енергийната област, от телекомите, здравеопазването, миннодобивните компании. В зависимост от степента на разрешаване на проблемите в европейския банков сектор, то може да се очаква и ръст при акциите на финансовите компании.

Медта ще е лидер сред суровините, петролът ще струва 88 долара за барел

Суровините ще продължат преди всичко да поскъпват през 2011 г., поради стабилността на икономиките на развиващите се страни, повишаването на реалното потребление и свръх ликвидността на пазарите.

Аналитиците на Merrill Lynch поставиха за лидер сред суровините догодина медта, от която се очакват нови рекордно високи цени, а прогнозираната средна цена е 11 250 щатски долара за тон.

Златото ще извърви с успех целта до 1 500 долара за тройунция.

Цената на петрола през 2011 г. вероятно ще се изкачи до 100 долара за барел, като дори е възможно да премине бариерата в даден момент, но средната стойност на суровината през следващата година ще е 88 долара за барел при очакваните за тази година 76-77 долара за барел.

По отношение на природния газ, особено за САЩ, от Merrill Lynch предпочитат да заемат „къси" позиции заради очаквания рекорден ръст на производство на газ в Щатите на фона на вече високите запаси, каза глобалният стратег на банката по стокови пазари Сабина Шелз.

Временно негативни фактори могат да бъдат действията на правителствата и централните банки на развиващите се страни, като например Китай и Бразилия, по затягането на парично-кредитната и данъчно-бюджетна политика, за сдържане на инфлацията. Въпреки всичко обаче, високите държавни разходи за модернизация на инфраструктурата и социалните жилища ще подкрепят търсенето на суровините и най-вече на медта.

Цената на медта с доставка след три месеца поскъпна през 2010 г. с близо 25% на Лондонската борса за метали, като цената й премина 9 200 долара за тон.