Посещението на Владимир Путин в Сардиния, колкото и да е с работен характер, не е случайна. Италия и Русия възнамеряват да обединят усилията си в усвояването на газовите находища в Северна Африка, както и да изградят тръбопровод от Либия, в чиято страна Путин съвсем скоро бе на посещение.

Путин не може да не е щастлив от факта, че подобен и други въпроси на двустранните си отношения с Италия му предстои да обсъжда точно със „своя стар приятел Силвио“. Скорошната победа на Берлускони в парламентарни избори в Италия измени и характера на планираната от отдавна руско-италианска среща на върха, анализира Алиса Чудакова от Интерфакс.

„Газови клещи“

Пресата на Запад оприличи като „неслучаен“ маршрутът на едно от последните посещения на Владимир Путин като президент на Руската федерация – от Либия към Италия, където трябва да пристигне днес. „Руската компания Газпром и италианската Eni се готвят да обединят усилията при строителството на тръбопровода от Либия към Южна Европа. Възможно е подобна амбициозна сделка да позволи на Русия да диверсифицира източниците си на доставка на гориво и едновременно с това да засили зависимостта на Европа от руските държавни монополи“, пишат италианските средства за масова информация.

Запасите на природен газ на Либия са 1.49 трлн. куб. м, или 0.8% от световните обеми. След свалянето на санкциите през 2003 г. към страната италианският газов концерн Eni започна с активна дейност в северноафриканската държава – компанията държи 50% от тръбопровода Greenstream и др. От своя страна Газпром се сдоби с лиценз за изследване и разработката на находища в Либия.

Освен в сътрудничеството си в Северна Африка, Eni участва и в друг амбициозен проект на руския газов монопол – строителството на газопровода Южен поток, който трябва да минава по дъното на Черно море от Новоросийск до Бургас.

Поддръжката на италианския бизнес и власти е много важна за Русия заради това, че много от западните страни не одобряват руската газова експанзия на европейския пазар. В Европа се опасяват, че Русия, захождайки от Черно и Средиземно море, иска да стегне Стария континент в енергийни „клещи“, ако реализира заплануваните проекти.

Колеги премиери

Колкото до Италия, по обясними причини, не участва в общоевропейската истерия. Правителството на Проди не попречи на Eni да развива връзките си с Газпром, а от Берлускони, предвид особените му отношения с Путин, може да се очаква много по-активна позиция. Берлускони дори не се притесни да заеме страната на Путин в миналогодишните събития около „Марша на несъгласните“ в Москва и Санкт-Петербург. Тогава „приятелят Силвио“ единствен от големите европейски политици заяви, че действията на властите срещу протестиращите са били напълно справедливи, а Русия продължава да бъде нормална демократическа страна.

Италианската информационна агенция АНСА съобщава, че при обсъждането на състоянието и перспективите на двустранните отношения, Силвио Берлускони и Владимир Путин могат при желание да понаблюдават и съвместното противопожарно учение, провеждащо се тези дни в Сардиния.

В програмата на визитата се предвижда неформална вечеря, която Берлсукони счита като основна точка в програмата. Вечерята на двамата бъдещи колеги като премиери ще се проведе в резиденцията на Берлускони "Ла Чертоза", която Путин е посещавал не веднъж. През 2002 г. там дори изкара ваканцията си с дъщерите си Маша и Катя, които тогава са били на 17 и 16 години.

През годините двамата са се срещали още десетки пъти, както в Италия, така и в Русия. Както и при Джордж Буш, поканата за „малко риболов на Сибир“ завършва в Сочи: през 2005 г. двамата прекарват част от отпуската си в резиденцията „Бочаров ручей“. Миналата година италианският политик навести Путин в Санкт-Петербург, където особено силно впечатление му направил Константиновският дворец. Както Corriere della Sera пише, Путин се шегувал с Берлускони така: „Търсят ми приемник, ако си подадеш кандидатурата, сигурно ще победиш“. Както и да е, Берлускони пусна кандидатурата си на други избори, а в Русия победата удържа избраникът на Путин - Дмитрий Медведев.

Италианските средства за масова информация смятат, че доколкото насрочената вечеря в Сардиния се състои, руският президент не може да не запознае „приятелят Дмитрий“ с „приятеля Силвио“. Тази среща едва ли им е и последна. Те ще могат да си стиснат ръцете още през лятото на срещата на G-8 в Токио.