Изминалата седмица, ознаменувана от рязък срив на щатските финансови пазари и силно поскъпване на щатската валута спрямо еврото, подсказа че паниката сред инвеститорите като че ли се връща.

И макар специалистите да изразяват мнение, че едва ли ще станем свидетели на това което се случи в края на 2008-ма и началото на 2009-та година, червената лампичка в инвеститорските глави вече свети.

Анемичните данни за пазара на труда изнесени в петък в най-голямата световна икономика, само засвидетелстваха, че нещата не са толкови розови, колкото много анализатори се опитват да ги представят.

Според голяма част от последните, бичият пазар в САЩ все още не е приключил, но почти всички са единодушни, че ръстът на който станахме свидетели през последната една година е бил твърде голям и няма да се повтори през настоящата.

След 64% ръст на индустриалния Dow Jones за периода между средата на март миналата година и 19 януари, инвеститори и анализатори смятат, че основната част от ръста е реалност, но положителните настроения остават.

Много спецове смятат, че е ъзможно пазарът да навлезе в „рейнджови период" на ръстове и спадове, както и да видим индексите да се движат в тясна граница през настоящата година.

Добрата новина е, че следения от много инвеститори индекс VIX за пазарната волатилност е започнал да се успокоява в края на седмицата, след като се изтреля с над 20% в четвъртък.

Това в известна степен е индикатор за инвеститорите, че нещата могат да зопачват да се уталагат, след силните загуби през предходните дни.

Лошата новина обаче, е че инвеститорите си намират нови поводи за притеснения, с които обясняват продажбата на активи, или „прибирането на печалбите" от предходните няколко месеца.

Другото негативно в настоящата ситуация е, че продажби стават реалност дори и след добри новини идващи от водещи щатски компании, което означава, че инвеститорите „кешират на новините, това което са купили заради очакванията си".

Притесненията за развитието на някои икономики от ЕС, също натежават до голяма степен.

Силното поскъпване на щатската валута е друг признак за паниката, като такова повишение наблюдавахме в центъра на кризата при фалита на щатската инвестиционна банка Lehman Brothers.