БВП нараства през второто тримесечие на 2010 г. спрямо предходното тримесечие за първи път от началото на кризата, информираха от Националния статистически институт (НСИ).

Сезонно изгладените данни за БВП показват, че през второто тримесечие на 2010 г. спрямо първото тримесечие е отчетен ръст от 0.5%. Положителният растеж е породен от увеличението на брутната добавена стойност в строителството, търговията, хотелиерството, транспорта и държавното управление, образованието, здравеопазването и други услуги и дейност на неправителствените организации.

Продължава спадът при финансовото посредничество и бизнес услугите. За първи път от началото на кризата е регистриран положителен ръст на БВП за второто спрямо предходното тримесечие на 2010 г. и основен фактор за това е износът на стоки и услуги. Продължават да се свиват крайното потребление и инвестициите (бруто капиталообразуване).

От днес, 30.09.2010 г., НСИ открива нова подрубрика „Тримесечни сезонно изгладени данни" в раздел „Брутен вътрешен продукт" на интернет страницата на НСИ. За първи път се публикуват сезонно изгладени тримесечни данни за БВП - общо и по компоненти за периода 1997 - 2010 година.

Икономическите явления следват дългосрочна тенденция в своето развитие, но се влияят и от въздействието на сезонни, циклични, календарни и случайни фактори (природни бедствия, ценови шокове). Календарните ефекти се свързват с разликата в броя на работните и почивните дни за определен период, високосните години и празниците с променлива дата (Великден), обясняват от НСИ.

Брутният вътрешен продукт в строителството, селското стопанство, туризма, заетостта винаги се увеличава през второто и третото тримесечие на годината поради по-благоприятните климатични условия, а през зимните месеци спада. За да се установи трайната тенденция и посоката на развитие на явленията, е необходимо да се отстрани влиянието на сезонността. Данните, при които е изчистено влиянието на сезонните фактори и е възможно установяването на посоката и тенденцията на развитие, са сезонно изгладените.

Сезонното изглаждане на статистическите показатели в НСИ се провежда по хармонизирана европейска методология, описана в „Ръководство на Европейската статистическа система за сезонно изглаждане”1. Процедурата се осъществява с помощта на разработения от Евростат софтуерен продукт Demetra, при което се прилага алгоритъмът TRAMO/SEATS.

На сезонно изглаждане се подлагат тримесечните данни за компонентите на БВП по производствения метод и по компоненти на разходите за крайно използване. Тримесечните данни за броя на заетите лица и отработените човекочасове също са обект на сезонно изглаждане.

БВП от текущото тримесечие може да се сравнява с БВП от предходното тримесечие само въз основа на сезонно изгладените данни.