Петролът загуби над 5 долара за барел днес по време на европейската си търговия и се насочва към най-голямото си седмично понижение от 2004 г. насам. Поевтиняването на черното злато се предопределя от масираните продажби на суровини на стоковите пазари след продължаващата криза на финансовите пазари.

Фючърсите на суровината с доставка през ноември загуби 5.46 долара, или 6.3% от стойността си, до ниво от 82.13 долара за барел. Цената на суровината се е понижила с 13% само през настоящата седмица, а от върха си, постигнат при ниво от 147.27 долара през юли, е загубила близо 45%.

Анализатори обясняват поевтиняването с факта, че никой не инвестира на стоковите пазари, като в същото време голяма част от инвеститорите закриват своите инвестиции там, на фона на изключително силното понижение на щатските индекси.

Рязката обезценка в цената на петрола става реалност, въпреки данните, отчели, че щатското потребление на суровината при ниво от около 18.7 млн. барела на ден за последните четири седмици е най-ниското такова от юни 1999 г. по данни на енергийното министерство на САЩ.

Златото бе един от малките активи, облагодетелствали се от криза на световните пазари, като днес благородният метал поскъпна с 40.3 долара, или 4.6%, до ниво от 926.8 долара с доставка през ноември.

Цената на медта падна в Лондон и е на път да запише най-големия си седмичен спад от повече от две десетилетия насам. Цената на никела, цинка и алуминия също регистрира сериозни загуби.

Цената на тримесечния фючърс на медта падна с 9.1%, до 4 830 долара за метричен тон на Лондонската борса за метали, което е най-големият интрадей спад от март 2006 г. Контрактът се търгуваше на цена от 4 880 долара за тон в 12:30 часа в Шанхай и е на път да запише 19-процентен спад на седмична база, който ще е най-големият от април 1986 г.

Индексът MSCI World, следящ представянето на световните пазари, загуби 3.7%, което бе и седмото му поредно понижение, след като японският Nikkei 225 Stock Average приключи последния ден на седмицата с понижение от 7.2%.