Само ден, след като официално навлезе в бичи пазар, фючърсите на петрола сорт брент достигнаха и най-високата цена от референдума за излизане от ЕС, проведен във Великобриния.

Към момента брентът губи минималните 0.07 долара, след като по-рано днес поскъпна с до 51.22 долара за барел, след неочаквания спад на петролните запази в САЩ и предстоящите разговори между членовете на ОПЕК за евентуално намаляване на добивите.

От 2 август насам брентът е добавил 22.39%, като най-големите очаквания на инвеститорите са свързани именно с предстоящата от 26 до 28 септември среща на петролната организация в Алжир.

Много от страните членки отчитат рекордни бюджетни дефицити в последните две години, с оглед на ниските цени на петрола.

И докато разходите на част от членовете, най-вече на тези от Близкия изток, са много ниски, то други държави, като Иран и Венецуела, се нуждаят от цена на петрола от над 100 долара за барел, за да балансират бюджетите си.

Американският лек суров петрол достигна до най-високите си нива от 5 юли насам, като се търгуваше на 48.75 долара за барел, за да отчете лек спад до 48.32 долара за барел.

Ръстът на петрола в последните дни бе спомогнат и от поевтиняването на щатския долар, търгуващ се за 1.1322 спрямо единната европейска валута.