Цените на петрола се понижиха в сряда, отбелязвайки шести спад за последните седем сесии, след като докладът на EIA (Енергийното Министерство на САЩ) показа изненадващ ръст на запасите от петрол, компенсирайки по-ранната подкрепа, която суровината получи от очакванията, че Федералният резерв е готов да подкрепи слабата икономика.

Американският суров петрол с доставка месец ноември падна с 26 цента, или 0.35%, до 74.71 долара за барел, като по време на вчерашната си търговия варираше в интервала 73.84 - 76 долара за барел. Лондонският сорт Брент за доставка през ноември падна с 47 цента до 77.95 долара за барел.

Комбинираните запаси от щатски промишлен петрол и рафинирани продукти достигнаха рекордните 1.144 млрд. барела, най-високото ниво от 1990 година насам.

По данни на EIA запасите на петрол за седмицата до 17 септември са нараснали с 970 000 барела 358.3 млн. барела. Докладът посочва също, че запасите от бензин са нараснали неочаквано, а запасите от дестилати са се покачили с малко повече от прогнозираното.

Покачването на петролните запаси изненада пазарните участници, тъй като се очакваше, че спирането на петролопровода, пренасящ суровината от Канада в САЩ, ще доведе до спад на запасите.

Първоначалното покачване на ценната суровина бе породено от изявление на ФЕД, което доведе до разпродаване на долари, тъй като засили опасенията от възможна нова количествена програма. А слабостта на зелените пари прави деноминирания в долари петрол по-евтин за притежателите на други валути.

Златото скочи в сряда, отбелязвайки нов рекорден връх за пети пореден ден, след като от ФЕД сигнализираха за готовност да налеят милиарди долари в щатската икономиката чрез покупка на държавен дълг - процес, известен като количествено облекчаване. Това доведе до засилено купуване на злато, тъй като инвеститорите потърсиха хедж срещу икономическата несигурност. Златото за незабавна доставка поскъпна с 5.20 долара до 1296.10 долара за тройунция.

Отдел "Анализи валутни пазари", ФК "Логос-ТМ" АД