Световните цени на петрола в понеделник намаляват с между 2.6-3.2% и това се случва непосредствено след изявлението на агенция Standard & Poor's (S&P) за безпрецедентното понижение на дългосрочния кредитен рейтинг на САЩ от ААА на АА+, с негативна прогноза.

САЩ е най-големият потребител на енергийни ресурси в света. Нараснаха и страховете, че американската икономика може да навлезе в нов цикъл на рецесия, а след нея и останалата част от световната икономика. Подобни перспективи засега отблъкват инвеститорите от петрола.

Цената на септемврийските фючърси на американския лек петрол WTI (Light Sweet Crude Oil) на електронната търговия в Ню Йорк по-рано тази сутрин поевтиня с 2.85 долара, или 3.28%, до 84.03 долара за барел. Договорите за доставка на сорт Brent за септември загубиха 2.93 долара, или 2.68%, падайки до 106.44 долара за барел.

Черното злато регистрира през изминалата седмица спад от близо 10 долара за барел.

„Не очакваме изобилие от добри новини тази седмица и смятаме, че тя ще е по-скоро негативна", каза пред Bloomberg Джонатана Барат, упавялващ директор в Commodity Broking Services Pty в Сидни. По-рано той прогнозира, че средната цена на петрола в Ню Йорк за тази година ще е от порядъка на 100 долара за барел.

Изявленията на финансовите министри и централни банкери от страните от Г-7 олекотиха негативната реакция на световните фондови и стокови борси. Те бяха направени в понеделник, преди отварянето на търговията в Азия.

Представителите на Г-7 декларираха готовност да положат усилия за постигане на стабилност на световните фондови пазари, след понижения от S&P рейтинг на САЩ. Главите на финансовите ведомства отбелязаха и лошото влияние на свръх волатилността на пазарите над световата икономика. Министърът на финансите на Япония Йосихико Нода заяви, че страните от Г-7 ще продължат и през идните седмици да обсъждат проблема за стабилизиране на световните пазари.

Международната рейтингова агенция Standard & Poor's (S&P) понижи в нощта срещу събота дългосрочния кредитен рейтинг на САЩ от върховия ААА рейтинг, до АА+, което решение е безпрецедентно. То бе продиктувано от притесненията около ръста на бюджетния дефицит на страната. Прогнозата по рейтинга е негативна, което означава възможно ново понижение до 1-1.5 година.

Експерти не изключват вероятността това събитие да доведе до преоценка на рисковете по целия свят и към понижение на рейтингите на други държави.