Цената на петрола се понижи за втори пореден ден, с което суровината се насочва към най-дългата си седмична загуба от 13 години насам. Причината – очаквания за забавяне на щатската и китайската икономика-основните двигатели на изменението в цената на суровината.

Фючърсите на петрола поевтиняха с 2.6% на фона на продължаващите проблеми в Европа и след последвалото понижение на рейтинга на Испания.

Ценната суровина загуби 2.23 долара по време на търговията си на стоковите борси до 82.59 долара за барел петрол с доставка през юли.

В същото време анализаторите прогнозират ответни мерки за намаляване на производството от страна на ОПЕК с доближаването до ключовата граница от 80 долара за барел.

„Не смятам, че много инвеститори ще запазят позициите си за уикенда“, прогнозира Ник Треветан, анализатор в Australia & New Zealand Banking Group Ltd. „Определено пазарът е притеснен от това какви данни ще бъдат изнесени“, допълва той, като прогнозира понижение на цената на суровината до 82 долара за барел.

Цената на петрола се е понижила с 0.4% от първи юни, като се насочва към шеста поредна седмица на загуби. Това е най-дългата губеща серия от декември 1998 година. От началото на годината цената на петрола се е понижила с 16%.

Петролът тип брент загуби 1.59 долара от стойността си, или 1.6% до ниво от 98.34 долара за барел. Спредът между петрола тип брент и круд се е разширил до 15.48 долара, на фона на 15.11 долара вчера.

Китай ще оповести данни за инфлацията, инвестициите и БВП утре, като данните могат да посочат по-голямо забавяне от очакванията, вследствие на европейската дългова криза.