Най-големият активен облигационен фонд в света Pacific Investment Management Co., вижда риск от 60% за нова световна рецесия в следващите три до пет години.

„Глобалният ръст се очаква да се забави, държейки инфлацията на относително ниски нива, a икономическата волатилност ще се засили“, според Саумил Парик, анализатор в Pimco, цитиран от финансовото издание Bloomberg. “Инвеститорите не бива да добавят риск в търсенето на възвращаемост“, допълва още специалистът.

Традиционно глобалната икономика изпитва рецесия на всеки шест години, като цикличността има склонност да се сгъстява, когато е налице високо ниво на свободни ресурси с тенденция към намаляване.

Последната глобална рецесия е била преди четири години, което повишава шансовете за нейното завръщане в близките години според Парик.

През изминалата седмица съоснователят на Pimco – Бил Грос обяви, че се придържа към висококачествени облигации, предвид на растящите рискове за пазара. Валутите и облигациите на развиващите се пазари са свързани с все по-големи рискове според пазарния специалист.

Очаква се облигациите да донесат номинална възвращаемост между 1 и 2%, а акциите да върнат около 5% според Парикх. Тези възвращамости са между 2 и 3 процентни пункта под средните за последните 100 години, с отчитане на инфлацията.

Най-привлекателни в номинално изражение са правителствените облигации на Австралия, Нова Зеландия, Швеция, Мексико и Бразилия, докато за облигации, свързани с инфлация, на първо място са дългосрочните щатски облигации, тези на Бразилия, Италия и Чили.

От Pimco харесват акциите на развиващите се пазари, като китайските нефинансови и испанските и ирландските акции. Позициите в акции от Япония, САЩ, Германия, Австралия и Мексико би следвало да се намалят, поради това, че са твърде скъпи в сравнение с перспективите за ръст според Парик.

Към 31 март Pimco, звено на немският застраховател Allianz SE, управлява активи на стойност 2 трилиона долара.