Развиващите се пазари привличат повече пари от продажбата на акции от развитите страни за пръв път от десетилетие насам.

До голяма степен това се предопределя от рекордните продажби на акции в Китай и Бразилия. Компании от Petroleo Brasileiro SA до Agricultural Bank of China Ltd, които са компоненти на индекса MSCI Emerging Markets Index са набрали 138 млрд. долара свеж капитал от продажба на нови акции, на фона на едва 62 млрд. долара в развитите страни, според данни на Bloomberg.

През изминалата седмица Марк Мобиус от Templeton Asset Management Ltd, предупреди по повод на набирането на рекордните 34 млрд. долара от бразилската петролна компания Petrobras, че пазарът на първични публични предлагания в развиващите се страни може би се „балонизира".

Според специалисти от Huntington Asset Advisors и Thornburg Investment Management, по-бързият ръст на печалбите на компаниите от развиващия се свят предопределя напълно логично апетита към тези пазари.

„Развиващите се пазари ще са най-доброто място за инвеститорите", според Пол Атууд от Huntington. Според него, въпреки че оценката на тези пазари започва да се приближава до ниво, където те вече няма да са толкова атрактивни, те все още са най-добрата алтернатива за инвеститорите.

Продажбата на акции от компаниите в развиващите се пазари достигнаха нова рекордна стойност през това тримесечие, преодолявайки предишния си рекорд от 72 млрд. долара през четвъртото тримесечие на 2007 година.