Цената на пшеницата се понижи до най-ниската си стойност от близо девет месеца насам, в резултат на очакванията за рекордна по размер реколта в САЩ.

Фючърсите на пшеницата с доставка през юли отбелязаха най-ниска стойност от 7.40 долара за бушел в края на миналата седмица, като вчера тя приключи търговията си при нива от около 7.60 долара.

Анализатори прогнозират, че понижението при суровината може и да продължи през следващите месеци, като стане ясно какви ще са реколтите в Канада, Европа и Китай.

Прогнозите са за годината, започваща от първи юни, световното производство на пшеница да се повиши с 8.2%, до рекордното ниво от 656 млн. метрични тона.

Повишеното производство на пшеницата допринесе за значителното понижение в цената на суровината, която от постигнатия си на 27 февруари рекорд при ниво от 13.495 долара за бушел, загуби 44% от стойността си.

Силното поскъпване на суровината през изминалата година бе предопределено от лошите климатични условия, допринесли за слаба реколта. Значителното повишение в цената пък, инициира нараснал интерес към културата от страна на земеделските производители.

Щатските зърнопроизводители се очаква да произведат през тази година със 17% повече пшеница в сравнение с изминалата, както и най-много от пет години насам, посочиха изнесени данни на щатското министерство.

Въпреки наскорошното силно понижение в цената на пшеницата обаче, тя все още е с 52% над нивата си отпреди година. Високата й цена оказва изключително негативно въздействие върху стандарта на живот в най-бедните държави по света.

Разбира се, до голяма степен в поскъпването на цената до рекордни нива през февруари стояха спекулативни фактори при търговията със суровината на стоковите пазари по света, коментират специалисти.

Повишаващото потребление на храни в световен мащаб е друг фундаментален фактор, който се очаква да поддържа цените на суровината на относително високи нива през следващите години.