Рекордният брой първични публични предлагания в развиващите се икономики компенсира спадовете в другите части на света, се споменава в доклад на Ernst & Young, цитиран от Ft.com

Близо половината от 57 млрд. долара, набрани от IPO в световен мащаб през трето тримесечие на годината, са привлечени от компании от BRIC- страните (Бразилия, Русия, Индия и Китай), които регистрираха рекордните 118 IPO-та през разглеждания период.

Седем от публичните предлагания, извън Топ 10, са на компании от развиващите се икономики. На Азиатско-Тихоокеанския регион, където лидери са Китай и Хонг Конг, се пада лъвският пай по отношение на броя на регистрирани IPO-та и общата им пазарна капитализация.

“Рекордните числа на първични публични предлагания от развиващите се икономики показва, че това са страните, които дърпат глобалното икономическо развитие”, смята Джил Форър, глобален директор на IPO Initiatives към E&Y.

Инвеститорските нагласи към развиващите се пазари се възроди особено през последните седмици, въпреки глобалният кредитен натиск и задълбочаващата се пазарна несигурност.

“На базата на икономическото забавяне се засилва интересът към компании, чиито перспективи за растеж са по-големи”, твърди Джон Кромптън, ръководител капиталови пазари за Европа, Близък Изток и Африка към Merrill Lynch.

През последния уикенд държавната петролна и газова компания Petro-China предприе дългоочакваното листване в Шангхай - стъпка, която може да привлече над 9 млрд. долара.

В понеделник турската Digiturk, дигиталният телевизионен оператор, оповести ценовия диапазон на IPO-то, което ще се проведе в Лондон. И това се случва докато редица руски фирми обявиха намеренията си да станат публични до края на годината.

Междувременно Grupo Clarín, най-голямата аржентинска медийна група, привлече над 500 млн. долара на Лондонската борса миналия петък.

За контраст на растящата активност на развиващите се пазари, броят на IPO-тата в развитите икономики се влошава, вероятно заради неясните последици от кредитния натиск, се сочи в доклада на E&Y.