Нараства чувството, че настоящата рецесия е приключила, твърде жалко, че вече има тревоги за следващата, коментират от CNNmoney.

Това е феномен наричан двойно потапяне - след спад на икономиката следва краткотрайно възстановяване и нов период на отрицателен ръст.

Това в САЩ за последно се случи преди три десетилетия, когато страната излезе от малка рецесия в ранната 1980 г., само за да попадне отново в по-силен спад от средата на 81-а до края на 1982 г.

Разбира се, нещата сега са различни от 80-те. Тази рецесия не може да бъде определена като малка. Ако ръстът на икономиката се възобнови към края на 2009 г., трудно е да си представим колко лошо ще е второто потапяне.

Причината за двойно потапяне на икономиката може да е подобна като тогавашната - Инфлация.

Въпреки че експлозивното рали на борсите от края на март насам захрани надеждите, че най-лошото е преминало, то някой твърдят, че ръстът на пазарите е илюзия, захранвана от почти нулевите лихви, по-слабият долар и нарастващите цени на суровините.

Зелените пари са загубили 10% срещу кошница от валути откакто пазарът направи дъно през март. В същото време, цената на петрола се повишила с около 50 на сто. Соята поскъпва с близо 25%, докато фючърсите на захар с почти 65 на сто, а цената на медта се извиси с около 75%.

Ако този тренд продължи, е възможно тези повишения да се отразят на крайните продукти и услуги. Това ще принуди Федералния резерв да върне лихвите, за да охлади инфлацията.

Така че всяко възстановяване, което може да се случи по-късно тази година, може бързо да приключи, ако повишаващите се цени натоварят потребителите допълнени от по-високите лихви.

Безработицата може да е по-голям проблем от инфлацията

Не всички вярват, че инфлацията ще надигне глава отново - докато пазарът на труда е слаб и доходите не нарастват.

Но в същото време продължаващите беди на трудовия пазар може да са достатъчен проблем, който да доведе до нов спад. Въпреки че броят работни места загубени през юли в САЩ бе по-нисък от очакваното, трудно може да си представим че да има 247 хил. нови безработни е добро нещо.

Освен това, нивото на безработица от 9.4% остава до близо 25-годишен връх. Така че дори и потребителите да изхарчат повече пари в края на годината и покрай коледните празници, ръстът може да е временен.

Трудно е да си представим как възстановяване или ръст на пазара в САЩ последните 5 месеца, може да бъда поддържан, освен ако компаниите не започнат да наемат.

Също така, докато безработицата е проблем, това ще доведе до повече лоши ипотеки от страна на потребителите и бизнеса. Това не е добра новина за тези, които вярват, че имотният пазар е намерил дъното или за онези, които залагат че банките няма да бъдат изправени пред още лоши кредити.

Потребителите излизат от дългове, но не и държавата

Добрата новина е, че потребителите продължават да спестяват повече и да харчат по-малко, което намалява шансовете за нов кредитен балон в бъдеще.

Нарастването на дълговете и харчовете може да подкрепи краткосрочно икономиката, но бъркотията ще е отново на лице до 2 години.

Масивните разходи от страна на държавата, целящи стимулиране на икономиката ще доведат само до повишаващи се нива на дълга, които могат да осакатят икономиката в бъдеще, считат анализатори.

Това възстановяване е изкуствено, рекордно ниските лихви и държавните разходи подпомагат търсенето, сочи анализът. Но това, което предизвика кризата, бе именно неустойчиво ниво на дълг.