Наблюдаваното забавяне на световната икономика приближава новата финансова криза, която се очакваше не по-рано от 2013 година, каза в интервю за Bloomberg съветникът на президента на САЩ по икономическите въпроси и професор в Нюйоркския университет Нуриел Рубини.

„Преди няколко месеца смятах, че времето за „идеалната буря" ще настъпи през 2013 година, но отслабването на щатската икономика, на еврозоната и Великобритания - това вече е началото", заяви икономистът. „Оказва се, че втората вълна на рецесията ще настъпи по-рано. Кулминацията й може да е в 2013 години, а може и по-рано, в зависимост от средствата на провежданата парична политика, които могат да се използват".

"В краткосрочна перспектива се нуждаем от по-големи стимулиращи мерки, в противен случай ни заплашва нова Голяма депресия", каза икономистът, като добави, че рискът от нова рецесия в развитите държави днес е 60%.

Рубини смята, че новата финансова криза вече засегна развитите икономики, поради което, имайки голяма сума пари за инвестиции, той предпочита да ги „държи в наличност, приоритетно в долари, защото американската валута обикновено се укрепва в моменти на криза".

Предвид условията, икономистът предпочита държавни ценни книжа на държави с ниски бюджетни дефицити, например Канада или Австралия, като предупреждава за увличането около акциите и суровините.

„Ако започне нова рецесия на световната икономика, то акциите на компаниите ще се окажат под натиск и този натиск ще се задържи дълго време", смята експертът.